آمریکا: حمله اسرائیل به لبنان می‌تواند به درگیری گسترده‌ منجر شود

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۰۴

چارلز براون، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفت حمله اسرائیل به لبنان می‌تواند منجر به پاسخ جمهوری اسلامی در دفاع از حزب‌الله و افزایش خطر درگیری گسترده‌تر در منطقه شود.

براون که هنگام سفر روز یکشنبه خود به بوتسوانا برای شرکت در نشست وزیران دفاع آفریقا با خبرنگاران صحبت کرد، با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی از حماس گفت در صورت درگیری اسرائیل با حزب‌الله، حکومت ایران «تمایل بیشتری به حمایت از حزب الله» خواهد داشت.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا افزود تهران از نیروهای حماس در غزه حمایت می‌کند، اما از حزب‌الله پیشتبانی بیشتری خواهد کرد «به‌ویژه اگر احساس کنند که حزب‌الله به طور قابل‌توجهی تهدید می‌شود».

پیش‌تر، روزنامه تلگراف به نقل از منابع خود فاش کرد گروه حزب‌الله لبنان تحت حمایت جمهوری اسلامی، مقادیر زیادی سلاح، موشک و مواد منفجره ساخت ایران را در فرودگاه اصلی غیرنظامی بیروت ذخیره می‌کند.

علی حمیه، وزیر حمل و نقل لبنان و از متحدان حزب‌الله در کابینه این کشور، این گزارش را تکذیب کرد و گفت: «از خبرنگاران و سفرا برای بازدید از این فرودگاه در روز دوشنبه دعوت می‌کنیم.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، روز یکشنبه گفت مرحله نبرد شدید علیه حماس در حال پایان است اما تا زمانی که این گروه از بین نرود، جنگ پایان نخواهد یافت.

او افزود: «پایان این نبرد شدید به اسرائیل اجازه می‌دهد تا نیروهای بیشتری را در شمال مستقر کند.»

حزب‌الله لبنان از زمان آغاز جنگ غزه در ماه اکتبر سال گذشته، برای نشان دادن همبستگی خود با گروه حماس، به اسرائیل موشک‌پرانی کرده است، موضوعی که باعث فرار ده‌ها هزار نفر از خانه‌هایشان در شمال اسرائیل شده است.

از زمان آغاز تبادل آتش بین حزب‌الله و اسرائیل در پی حمله حماس به اسرائیل در ۷ اکتبر، بیش از ۱۰۰ غیرنظامی در اسرائیل و لبنان کشته شده‌اند و بیش از ۱۵۰ هزا نفر از خانه‌های خود آواره شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

حرف آخر با پوریا زراعتی
خبر
جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه

شنیداری

پادکست‌ها