ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)

ناتو: زمان اجازه به اوکراین برای حمله به روسیه با تسلیحات غربی فرا رسیده

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

ینس استولتنبرگ، دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز پنج‌شنبه ۱۰ خرداد اعلام کرد «زمان آن فرا رسیده است» کشورهای عضو این پیمان به اوکراین اجازه دهند از سلاح‌های ارسالی از سوی غرب، برای حمله به خاک روسیه استفاده کند.

جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، تاکنون در برابر درخواست‌های اوکراین و برخی متحدان آن برای تجدید نظر در نحوه استفاده کی‌یف از تسلیحات غربی مقاومت کرده است.

در روزهای اخیر فشارها بر ایالات متحده برای تغییر موضع در خصوص حمله اوکراین به خاک روسیه افزایش یافته است.

روزنامه نیویورک تایمز روز ۹ خرداد در گزارشی، تجدید نظر واشینگتن درباره این موضوع را «اجتناب‌ناپذیر» خواند و افزود بایدن به اتخاذ چنین تصمیمی نزدیک‌ می‌شود.

فرانسه، بریتانیا و تعدادی از کشورهای اروپای شرقی با اشاره به حملات اخیر روسیه به خاک اوکراین، می‌کوشند رضایت ایالات متحده را در این خصوص به دست آورند.

مقام‌های اوکراین معتقدند محدود کردن دامنه استفاده از سلاح‌های غربی موجب شده است ارتش روسیه در آرامش و امنیت، نیروهای خود را برای حمله زمینی به خاک اوکراین آماده و به سوی این کشور موشک‌ شلیک کند.

یک سرباز اوکراینی در خط مقدم نبرد با روسیه، دونتسک اوکراین، ۲۵ فروردین

امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری فرانسه، روز ۹ خرداد گفت باید به اوکراین اجازه داده شود پایگاه‌های نظامی در خاک روسیه را که محل شلیک موشک‌ها به سوی اوکراین است، هدف قرار دهد.

بایدن از زمان ارسال اولین محموله از تسلیحات پیشرفته به اوکراین، این کشور را متعهد کرده که این سلاح‌ها را به سوی خاک روسیه شلیک نکند.

به گفته دولت بایدن، این تصمیم برای جلوگیری از وقوع «جنگ جهانی سوم» اتخاذ شده است.

اِن‌بی‌سی نیوز روز ۱۰ خرداد به نقل از دو منبع مطلع خبر داد چند تن از مقام‌های ارشد ایالات متحده با تغییر سیاست این کشور درباره محدوده استفاده اوکراین از تسلیحات غربی موافق هستند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز ۹ خرداد در حاشیه نشست وزیران امور خارجه ناتو در پراگ، پایتخت جمهوری چک، گفت رویکرد واشینگتن درباره این موضوع، بر اساس تغییرات در شرایط میدانی جنگ اوکراین «تنظیم و تعدیل خواهد شد».

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا

در سوی مقابل، آنتونیو تاجانی، وزیر امور خارجه ایتالیا، روز ۱۰ خرداد تاکید کرد تسلیحاتی که این کشور در اختیار اوکراین قرار داده، نباید برای حمله به قلمروی روسیه مورد استفاده قرار گیرد.

پیش‌تر و در روز هشتم خرداد، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه تهدید کرد اگر اعضای ناتو به اوکراین اجازه دهند از سلاح‌های غربی برای حمله به روسیه استفاده کند، این امر منجر به یک درگیری جهانی خواهد شد.

او به غرب هشدار داد در حال بازی با آتش است.

در روزهای گذشته آتش نبرد میان روسیه و اوکراین شعله‌ورتر شده است.

پیشروی اخیر نظامیان روسیه در خارکیف، نگرانی شدید کی‌یف و جامعه بین‌المللی را در پی داشته است.

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، روز هفتم خرداد با استناد به تصاویر ماهواره‌ای گفت ارتش روسیه به دنبال ایجاد جبهه جدیدی از درگیری در شمال شرقی اوکراین است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها