اسکای‌نیوز: ایران پهپاد جدیدی برای استفاده روسیه در جنگ اوکراین می‌سازد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۰/۲۰

جمهوری اسلامی پهپاد تهاجمی جدیدی طراحی کرده که قرار است در جریان جنگ روسیه علیه اوکراین به کار گرفته شود. شبکه تلویزیونی اسکای‌نیوز روز چهارشنبه ۲۰ دی به نقل از یک منبع امنیتی مطلع خبر داد این پهپاد که شاهد ۱۰۷ نام دارد، از نوع انفجاری است.

شاهد۱۰۷ می‌تواند برای عملیات شناسایی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

این پهپاد مجهز به فن‌آوری لازم برای یافتن اهداف جنگی باارزش است و از این جهت می‌توان آن را با سامانه‌های راکتی چند‌پرتابه ساخت آمریکا و انگلیس که به اوکراین ارسال شده‌اند، مقایسه کرد.

اسکای‌نیوز افزود ممکن است تهران با امضای قراردادی به ارزش دو میلیون دلار، تعدادی از این پهپادها را در اختیار مسکو قرار دهد.

منبع امنیتی مطلع به اسکای‌نیوز گفت این اقدام نشان‌دهنده میزان پشتیبانی جمهوری اسلامی از روسیه در جنگ اوکراین است.

به گفته او، پهپاد شاهد ۱۰۷ که از خانواده شاهد ۱۰۱ است، ۲/۵ متر طول دارد و طول بال آن به سه متر می‌رسد.

دم این پهپاد "V" شکل است و برد آن حدود هزار و ۵۰۰ کیلومتر برآورد می‌شود.

شاهد ۱۰۷ را می‌توان از وسایل نقلیه پرتاب کرد.

پیش از این آمریکا و دیگر کشورهای غربی بارها جمهوری اسلامی را متهم کرده‌اند که پهپادهای انتحاری شاهد ۱۳۱ و شاهد ۱۳۶ را به روسیه ارسال کرده تا در جریان عملیات نظامی در اوکراین مورد استفاده قرار گیرند.

مقام‌های روسیه و ایران هنوز درباره این خبر اظهار نظر نکرده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز ۲۸ آذر ۱۰ نهاد و چهار شخص مستقر در ایران، مالزی، هنگ‌کنگ و اندونزی را که از برنامه تولید پهپاد جمهوری اسلامی حمایت می‌کنند، تحریم کرد.

برایان نلسون، معاون وزیر خزانه‌داری ایالات متحده گفت اقدام‌های غیرقانونی جمهوری اسلامی در تولید پهپادهای مرگ‌بار و تحویل آن‌ها به روسیه و گروه‌های نیابتی تهران در خاورمیانه، از بین برنده ثبات است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان آذر ماه امسال در بیانیه‌ای مشترک از حکومت ایران به دلیل «حمایت عامدانه از جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین» و ارسال صدها پهپاد به روسیه انتقاد کردند.

به گفته این سه کشور، تحویل این پهپادها با آگاهی از این موضوع بوده است که مسکو از آن‌ها برای هدف قرار دادن شهرهای اوکراین و زیرساخت‌های حیاتی استفاده می‌کند.

اسکای‌نیوز خبر داد تهران و مسکو در آستانه دست‌یابی به توافقی هستند که بر اساس آن جمهوری اسلامی موشک‌های بالیستیک زمین به زمین در اختیار روسیه قرار می‌دهد.

برد برخی از این موشک‌ها به بیش از ۳۰۰ کیلومتر می‌رسد.

به گزارش اسکای‌نیوز، انتظار می‌رود تحویل این موشک‌ها به روسیه به زودی انجام پذیرد.

حملات روسیه به اوکراین در روزهای اخیر شدت گرفته است. رسانه‌ها روز ۱۸ دی از تهاجم گسترده ارتش روسیه به ساختمان‌ها و زیرساخت‌های شهری در اوکراین خبر دادند.

روسیه روز هشتم دی در بزرگ‌ترین حمله هوایی خود از زمان آغاز جنگ اوکراین، چندین شهر را در این کشور هدف قرار داد. دست‌کم ۳۰ نفر در جریان این حملات کشته و بیش از ۱۶۰ تن دیگر مجروح شدند.

در روزهای گذشته جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که جمهوری اسلامی موشک‌های بالیستیک دوربرد به روسیه تحویل نداده است اما واشینگتن معتقد است مسکو قصد خرید سامانه‌های موشکی از ایران دارد.

کربی تاکید کرد آمریکا می‌خواهد تحریم‌هایی را در ارتباط با معاملات تسلیحاتی روسیه اعمال کند.

روسیه روز ۲۵ مهر اعلام کرد با توجه به پایان یافتن تحریم‌های موشکی جمهوری اسلامی مطابق برجام، مسکو دیگر محدودیتی در ارائه فن‌آوری موشکی به تهران نمی‌بیند.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای گفت مراودات موشکی میان تهران و مسکو دیگر نیازی به تایید شورای امنیت ندارد.

توافق برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) شامل یک سری از لغو محدودیت‌ها موسوم به بندهای غروب است که بر اساس آن، قرار بود محدودیت‌ها علیه جمهوری اسلامی کاهش یابد.

شورای اتحادیه اروپا روز ۲۵ مهر در بیانیه‌ای اعلام کرد قصد دارد تحریم‌ها علیه برنامه تسلیحاتی و موشکی جمهوری اسلامی را پس از روز موسوم به روز انتقال برجام (۱۸ اکتبر) حفظ ‌کند.

در این بیانیه آمده است طبق ارزیابی شورای اروپا دلایل معتبری برای خودداری از لغو این محدودیت‌ها بر اساس آن‌چه در برجام پیش‌بینی‌ شده بود، وجود دارد.


خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
در کارگه هنرمندی - فصل دوم
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها