نمایشگاه ناشران فارسی‌زبان خارج از کشور به لندن رسید

جمعه ۱۴۰۳/۰۲/۲۸

هشتمین دوره از نمایشگاه ناشران فارسی‌زبان خارج از کشور با عنوان «نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور» به شهر لندن پایتخت بریتانیا رسید.

نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور معمولا هر سال همزمان با برگزاری نمایشگاه کتاب تهران برگزار می‌شود و این دوره از نمایشگاه، از روز ۲۵ آوریل آغاز شده و تا ۱۰ ژوئن ادامه دارد.

امسال این نمایشگاه در شهرهای نورنبرگ، مونیخ، وین، فرانکفورت، کلن، لایپزیک، برلین، هامبورگ، برمن، لندن، تورنتو، پاریس، آمستردام، روتردام، اوترخت، لس‌آنجلس، مونترال، استکهلم، یوتوبوری، مالمو، اسلو، کپنهاگ و لوبک‌ برگزار می‌شود.

همچنین در دوره کنونی، هجده ناشر فارسی‌زبان از کشورهای مختلف در این نمایشگاه حضور دارند.

مینو گلبهار مدیر انتشارات فروغ که در کلن آلمان مستقر است، روز جمعه در لندن به ایران اینترنشنال گفت: «در ایران سانسور زیاد است و ادبیات زنان بیشتر سانسور می‌شود.»

او با اشاره به هدف این نمایشگاه که مبارزه با سانسور است، بر نقش زنان و دختران در این میان تاکید کرد.

تینوش نظم‌جو مدیر انتشارات ناکجا در پاریس نیز به ایران اینترنشنال گفت که ناشران فارسی‌زبان خارج از کشور با وجود مشکلاتی که دارند توانسته‌اند این نمایشگاه را به دوره هشتم خود برسانند.

او افزود برگزاری این نمایشگاه نشان‌دهنده این است که هیچ ایرانی محکوم نیست که تن به سانسور بدهد.

در این نمایشگاه، ناشران و نویسندگان مستقل خارج از کشور حضور دارند، کتاب‌های تازه خود را عرضه می‌کنند و با مخاطبان و خوانندگان خود دیدار و گفت‌وگو می‌کنند.

سال گذشته، هفتمین دوره این نمایشگاه با شعار «زن، زندگی، آزادی» برگزار شد.

در حالی که هم‌زمان با خیزش انقلابی، بسیاری از شاعران، نویسندگان و مترجمان اعلام کردند کارهای خود را بدون سانسور وزارت ارشاد منتشر خواهند کرد، برگزار‌کنندگان این نمایشگاه نیز هدف از برگزاری آن را تکثیر صداها، تکثر عقاید و فعالیت ناشران و نویسندگان در فضایی بدون سانسور، توقیف و تهدید عنوان کردند.

در جریان خیزش سراسری، بیش از ۶۰ شاعر و نویسنده ساکن داخل و خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند از این پس آثارشان را بدون سانسور منتشر می‌کنند.

در این بیانیه که با عنوان «ما ادبیاتی‌ها» منتشر شد، نویسندگان بعد از اشاره به وقایع اخیر و اعتراض‌های سراسری با شعار «زن، زندگی، آزادی»، تاکید کردند: «ادبیات سرزمینی به نام ایران، پس از انقلاب تاریخی-فرهنگی ژینا، دیگر نمی‌تواند تن به تیغ زنِش و بُرش سانسور بدهد؛ با سانسورگران از در تعامل دربیاید؛ سرکوب زن و زندگی و آزادی را نادیده و ناشنیده و نانوشته بگیرد.»

همچنین به دنبال کشتار مردم به ویژه کودکان در جریان این خیزش، جمعی از فعالان ادبیات و هنر کودکان و نوجوانان، با صدور بیانیه‌ای با عنوان «صدای آزادی، صدای وطن و صدای ایران» به مناسبت روز جهانی کودک، به قتل و بازداشت کودکان و نوجوانان در جریان خیزش انقلابی شهروندان در ایران علیه جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

۸۰۰ فعال ادبیات کودکان و نوجوانان نیز در بیانیه‌ای نقض حریم مدارس از سوی نیروهای نظامی و انتظامی را محکوم کرده و هشدار داده بودند این نقض قانون، پیامدهای ناگواری در پی خواهد داشت.

برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور در سال‌های اخیر با استقبال ایرانیان خارج از کشور مواجه شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها