هفتمین نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور در خارج از ایران برگزار می‌شود

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۳

هفتمین دوره از «نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور» با حضور ناشران فارسی‌زبان خارج از کشور، با هدف ترویج آزادی بیان در ۱۹ شهر جهان برگزار می‌شود.

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، در دوره امسال، ناشران و نویسندگان مستقل خارج از کشور حضور دارند و شعار نمایشگاه نیز «زن، زندگی، آزادی» است.

این نمایشگاه از روز پنج‌شنبه ۱۴ اردیبهشت و همزمان با آغاز به‌ کار نمایشگاه کتاب تهران در ایران افتتاح می‌شود و پس از آن به مدت یک ماه در شهرهای مختلف اروپا، آمریکا و کانادا ادامه خواهد داشت.

در حالی که همزمان با خیزش انقلابی، بسیاری از شاعران، نویسندگان و مترجمان اعلام کردند کارهای خود را بدون سانسور وزارت ارشاد منتشر خواهند کرد، برگزار‌کنندگان این نمایشگاه نیز هدف از برگزاری آن را تکثیر صداها، تکثر عقاید و فعالیت ناشران و نویسندگان در فضایی بدون سانسور، توقیف و تهدید عنوان کرده‌اند.

در جریان خیزش سراسری، بیش از ۶۰ شاعر و نویسنده ساکن داخل و خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند از این پس آثارشان را بدون سانسور منتشر می‌کنند.

در این بیانیه که با عنوان «ما ادبیاتی‌ها» منتشر شد، نویسندگان بعد از اشاره به وقایع اخیر و اعتراض‌های سراسری با شعار «زن، زندگی، آزادی»، تاکید کردند: «ادبیات سرزمینی به نام ایران، پس از انقلاب تاریخی-فرهنگی ژینا، دیگر نمی‌تواند تن به تیغ زنِش و بُرش سانسور بدهد؛ با سانسورگران از در تعامل دربیاید؛ سرکوب زن و زندگی و آزادی را نادیده و ناشنیده و نانوشته بگیرد.»

همچنین به دنبال کشتار مردم به ویژه کودکان در جریان این خیزش، جمعی از فعالان ادبیات و هنر کودکان و نوجوانان، با صدور بیانیه‌ای با عنوان «صدای آزادی، صدای وطن و صدای ایران» به مناسبت روز جهانی کودک، به قتل و بازداشت کودکان و نوجوانان در جریان خیزش انقلابی شهروندان در ایران علیه جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

این سومین بیانیه فعالان ادبیات و هنر کودک و نوجوان در واکنش به اعتراضات سراسری و بازداشت و قتل کودکان و نوجوانان از سوی نیروهای سرکوب‌گر بود.

پیش از این هم ۸۰۰ فعال ادبیات کودکان و نوجوانان، در بیانیه‌ای نقض حریم مدارس از سوی نیروهای نظامی و انتظامی را محکوم کرده و هشدار داده بودند این نقض قانون، پیامدهای ناگواری در پی خواهد داشت.

برگزاری نمایشگاه کتاب تهران بدون سانسور در سال‌های اخیر با استقبال ایرانیان خارج از کشور مواجه شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
گفت‌وگوی ویژه
تیتر اول با نیوشا صارمی
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها