دور تازه بازداشت شهروندان به بهانه سرپیچی از حجاب اجباری

شنبه ۱۴۰۳/۰۱/۲۵

هم‌زمان با آغاز اجرای طرح «نور» برای برخورد با مخالفان حجاب اجباری در ایران، ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال از حضور گسترده خودروهای گشت ارشاد در میادین تهران و دیگر شهرها حکایت دارد. بنا بر گزارش‌ها، ده‌ها شهروند در روز ۲۵ فروردین‌ به دلیل سرپیچی از حجاب اجباری بازداشت شدند.

عباسعلی محمدیان، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، روز شنبه اعلام کرد طرح فرماندهی انتظامی برای تشدید برخورد در زمینه حجاب اجباری آغاز شده است.

محمدیان با تهدید شهروندانی که از رعایت حجاب اجباری سرپیچی می‌کنند گفت افرادی که به هشدار‌های قبلی پلیس توجه نکردند، از امروز به صورت ویژه در سطح شهر تذکر می‌گیرند و نسبت به آن‌ها «اقدام قانونی» انجام می‌شود.

او شهروندان مخالف حجاب اجباری را «افرادی بسیار اندک» دانست.

یک هفته پس از سخنرانی علی خامنه‌ای‌، رهبر جمهوری اسلامی درباره تحمیل حجاب، اکنون به نظر می‌رسد دور جدیدی از تهدید و خشونت نهادهای حکومتی علیه نافرمانی مدنی زنان شکل گرفته است.

بر اساس ویدوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال، ماموران گشت ارشاد در مناطق مختلف تهران از جمله میدان هفت‌حوض، میدان ونک، میدان ولیعصر، میدان تجریش، خیابان دربند و مرکز خرید بام‌لند حضور گسترده‌ای داشته و به مردم تذکر رعایت حجاب داده‌اند.

برخی گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال از بازداشت همراه با خشونت شماری از زنان مخالف حجاب اجباری در این میادین حکایت داشت.

خبرگزاری رکنا در گزارشی از بازداشت نفیسه لطیفیان و نگار عابدزاده، همسر و دختر احمدرضا عابدزاده، پیشکسوت فوتبال ایران به علت سرپیچی از رعایت حجاب اجباری خبر داد.

بر اساس این گزارش، آنها در ساعت سه عصر روز شنبه در خیابان فرشته تهران بازداشت شده‌اند.

یکی از کاربران شبکه اجتماعی ایکس از بازداشت یک دختر ۱۷ ساله در تقاطع عباس‌آباد با خیابان ولیعصر تهران خبر داد و نوشت ماموران همراه با ضرب و شتم او را بازداشت کرده و با گرفتن موهایش او را به داخل ون گشت ارشاد انداختند.

به گفته این شهروند، برخی حاضران به این اقدام ماموران گشت ارشاد اعتراض کردند و پس از تهدید پلیس که آنها را به شلیک گاز اشک‌آور تهدید کرد، بیش از ۲۰ نفر از مردم با فریاد «بی‌ناموس»، آن‌ها را مشایعت کردند.

برخی شهروندان می‌گویند سخت‌گیری برای حجاب در خیابان‌های شهرهای مختلف ایران، نتیجه ناتوانی جمهوری اسلامی در پاسخ دادن به اسرائیل است.

یکی از شهروندان نیز با ارسال ویدیویی برای ایران‌اینترنشنال خودروهای گشت ارشاد را نشان داد که روز شنبه ۲۵ فروردین‌، برای کنترل حجاب اجباری در میدان ونک تهران مستقر بودند.

سایت دیده‌بان ایران در گزارشی خبر داد یگان حفاظت مترو در ایستگاه تجریش از زنان فیلم‌برداری می‌کرده و ون و خودروی پلیس نیز در میدان تجریش و خیابان دربند مستقر شده بودند و تذکر حجاب می‌دادند.

بر اساس این گزارش، نیروهای انتظامی در ورودی این ایستگاه مستقر شده و در برخی موارد کیف افراد را بازرسی کرده‌اند.

احمدرضا رادان، فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی در روزهای گذشته گفته بود طرح مقابله با مخالفان حجاب اجباری از روز شنبه ۲۵ فروردین در همه معابر و اماکن عمومی با «جدیتی بیشتر» دنبال خواهد شد.

به گفته او، در این برنامه از «فن‌آوری و تجهیزات پیشرفته» برای شناسایی افراد بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی استفاده می‌شود و این زنان پس از تذکر، با «مدارک» به مرجع قضایی معرفی خواهند شد.

رادان سال گذشته نیز تهدید کرده بود تشدید عملیات‌های مقابله با مخالفان حجاب اجباری، دقیقا مانند امسال از روز شنبه ۲۵ فروردین شروع می‌شود.

فرمانده فراجا در طرح فروردین سال ۱۴۰۳ در مورد خودروها نیز گفت: «بار اول تذکر داده می‌شود و در صورت تکرار، از سه روش توقیف الکترونیکی، توقیف در محل و توقیف در پارکینگ استفاده خواهد شد.»

رادان در ادامه یادآور شد در حوزه اصناف نیز اقداماتی از جمله «تذکر و پلمب» در نظر گرفته شده است.

با وجود تلاش حکومت برای سرکوب نافرمانی مدنی زنان با وضع قوانین مختلف، جریمه‌ها سنگین و برخوردهای خشن، زنان زیادی در نزدیک به دو سال گذشته بدون حجاب اجباری در اماکن عمومی ظاهر شده و می‌شوند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها