گلرخ ایرایی شش ماه پس از بازداشت، همچنان بلاتکلیف در زندان اوین

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

گلرخ ایرایی، فعال حقوق بشر و زندانی سیاسی با گذشت شش ماه از زمان بازداشت و با وجود برگزار شدن جلسه دادگاه، همچنان به صورت بلاتکلیف در بند زنان زندان اوین به‌سر می‌برد.

ایرایی که اردیبهشت سال ۱۴۰۱ پس از تحمل سال‌ها حبس از زندان آزاد شده بود، روز دوشنبه چهار مهر ماه، پس از شکسته شدن در خانه‌اش در تهران، به دست نیروهای امنیتی همراه با ضرب‌ و جرح بازداشت شد.

او مدت‌ها در بازداشتگاه‌های پلیس امنیت، آگاهی شاپور و زندان قرچک ورامین بود و نهایتا در تاریخ هشت آذر ماه به بند زنان زندان اوین منتقل شد.

جلسه دادگاه گلرخ ایرایی روز چهارشنبه ۱۴ دی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شد و در جریان این جلسه، قاضی او را به «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام» متهم کرد.

یک منبع نزدیک به خانواده ایرایی به ایران‌اینترنشنال گفته است: «قاضی افشاری برای مصداق اتهامات انتسابی بدون وجود و ارائه هر گونه سندی گفته که گلرخ ایرایی و تعدادی دیگر از بازداشت‌شدگان بعد از حضور در خانه او و تشکیل جلسه، در اعتراضات شرکت می‌کردند.»

بر اساس اظهارات این منبع آگاه، افشاری همچنین به توییت‌ها و پست‌ها و استوری‌های گلرخ ایرایی در اینستاگرام ازجمله استوری‌ای درباره فراخوان‌ها و توییتی حاوی اصطلاح «رژیم کودک‌کش»، به عنوان سند برای اتهام اجتماع و تبانی استناد کرده است.

گلرخ ایرایی و وکیلش در دفاعیات خود گفته‌اند هیچ‌یک از این موارد مصداق اتهام اجتماع و تبانی نیست.

به گفته این منبع مطلع، قاضی افشاری در پاسخ به رد اتهام‌ها از سوی گلرخ ایرایی و وکیلش گفته سندی برای اثبات لازم نیست و مهم این است که موضوع برای او محرز شده: «او سپس از اتاق خارج شده و به نظر می‌رسد دستور گرفته هر طور شده گلرخ را با محکومیت سنگین حبس در زندان نگه دارد.»

اکنون و با گذشت شش ماه از بازداشت گلرخ ایرایی و حدود ۸۰ روز پس از برگزار شدن جلسه دادگاه، او همچنان بدون صدور حکم و به صورت بلاتکلیف در بند زنان زندان اوین به‌سر می‌برد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها