پخش اعتراف اجباری شماری از بازداشت‌شدگان از سوی قوه قضاییه همزمان با اعلام «عفو رهبری»

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۸

در حالی که جمهوری اسلامی مدعی شده است برخی از بازداشت‌شدگان خیزش سراسری علیه حکومت را آزاد می‌کند، قوه قضاییه به پخش اعتراف اجباری شماری از معترضان بازداشت‌شده روی آورده است.

قوه قضاییه بار دیگر زندانیان سیاسی را برای آزادی زیر فشار گذاشت و از آنان در جهت خواسته‌ها و سیاست‌های خود اعترافات اجباری اخذ کرد.

مقام‌های جمهوری اسلامی از ابتدای خیزش سراسری ایرانیان، این خیزش را به عوامل خارجی نسبت دادند و معترضان را «اغتشاشگر» خواندند.

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه جمهوری اسلامی روز سه‌شنبه ۱۸ بهمن ویدیویی حدودا پنج دقیقه‌ای با عنوان «گفت‌و‌گوهای صریح و صمیمی با برخی از بازداشت‌شدگان حوادث اخیر» منتشر کرد که حاوی اعترافات اجباری برخی از بازداشت‌شدگان خیزش سراسری است.

این اولین بار نیست که جمهوری اسلامی تلاش می‌کند با پخش اعترافات اجباری از بازداشت‌شدگان، آنان را به شهادت دادن علیه خود و تایید مواضع حکومت وادار کند.

جمهوری اسلامی این شیوه را از ابتدای استقرار خود در ایران در پیش گرفته است.

پخش اعترافات اجباری نوید افکاری، کشتی‌گیر محکوم به اعدام، علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی زندانی، احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی-سوئدی و میلاد حاتمی، چهره‌ مشهور اینستاگرامی از جمله اعترافات اجباری است که در سال‌های اخیر اخذ و منتشر شده‌اند.

پیشتر مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه این شهر با اعتراض به رفتار نهادهای امنیتی و قوه قضاییه با بازداشت‌شدگان و زندانیان گفت: «زندانی را کتک نزنید، با او وحشیانه برخورد نکنید، برای گرفتن اعتراف زندانی را شکنجه نکنید. این تعلیم اسلام و دین نیست.»

همچنین هفت زندانی سیاسی زن در نامه‌ای با اشاره به اعدام معترضان و اعدام‌های ساختگی زندانیان برای اعترافات اجباری، انزجار خود را از حکم اعدام و هر گونه شکنجه روحی و روانی چون تهدید به اعدام و شکنجه‌های جسمی اعلام کردند.

پربیننده‌ترین‌ها

مستند کوتاه - دلکش
تیرگان، شب همبستگی برای ایران
رنگ زندگی - آسیای مرکزی

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید