وزارت صمت: اجازه ورود خودروهای کارکرده پنج هزار دلاری و غیراستاندارد را به ایران نمی‌دهیم

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۸

مهدی ضیغمی، ­مجری طرح واردات خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) گفت اولویت این وزارت‌خانه فقط وارد کردن خودرو‌های اقتصادی با قیمت حدود ۱۰ هزار یورو است. به گفته او، خودروهایی با قیمت پنج هزار دلار و «بدون استاندارد» وارد ایران نخواهند شد.

آیین‌نامه اجرایی واردات خودرو به ایران با گذشت حدود یک سال از تدوینش، هنوز به صورت تجاری و گسترده اجرایی نشده است.

بر اساس اعلام گمرک ایران، در پنج ماه نخست سال جاری در مجموع دو هزار و ۳۲۳ دستگاه خودروی سواری نو «اظهار شده» است که از این تعداد، یک هزار و ۲۱۸ دستگاه ترخیص قطعی شده‌‌اند و یک هزار و ۱۰۵ دستگاه هم در زمان ارائه گزارش گمرک، در جریان تشریفات ترخیص قرار داشتند.

ضیغمی روز سه‌شنبه ۲۸ شهریور گفت که وارد‌کنندگان خودرو در گام نخست باید اقدام به واردت خودرو‌های استاندارد کنند اما در خودرو‌های با قیمت کمتر از ۱۰ هزار یورو «رعایت استاندارد‌های محیط زیستی کمتر است».

به گفته این مقام مسوول در وزارت صمت، درصد واردات خودرو‌هایی که قیمت مناسبی دارند، بالاتر است اما این وزارت‌خانه اجازه ورود خودرویی که قیمتش پنج هزار دلار اما غیر‌استاندارد باشد، نخواهد داد.

حدود ۲۰ روز پیش و هم‌زمان با برگزاری آیین‌های هفته دولت، مراسم رسمی و نمادین تحویل خودروهای وارداتی با حضور عباس علی‌آبادی، وزیر صمت برگزار شد. همچنان اما واردات خودرو به ایران گرفتار بروکراسی اداری و موانع متعددی از جمله بحث تامین ارز مورد نیاز برای واردات و تاییدیه‌های استاندارد است.

طرح آزادسازی واردات خودرو پس از پنج سال ممنوعیت، از بهار سال ۱۴۰۱ کلید خورده بود و آیین‌نامه آن نیز شهریور همان سال مصوب و ابلاغ شد.

پس از آن، نمایندگان با تصویب لایحه دو فوریتی اصلاح قانون ساماندهی صنعت خودرو در فروردین ۱۴۰۲، به امکان واردات خودروهای پنج سال کار کرده نیز رای مثبت دادند؛ هر چند تدوین آیین‌نامه اجرایی واردات این خودروها هنوز از سوی وزارت صمت تدوین نشده است.

محمدرضا احمدی، نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه ۲۷ شهریور با انتقاد از «تعلل عامدانه دولت» در تدوین آیین‌نامه‌های مرتبط با واردات خودروهای دست‌دوم، گفت که این طرح از پیشنهاد‌ها و اصرارهای مجلس بوده است.

دو هفته قبل، سازمان ملی استاندارد در حالی دستورالعمل این سازمان را برای واردات خودروهای کارکرده اعلام کرد که در آن نام خودروسازانی از کره‌جنوبی، ژاپن و فرانسه درج شده است.

در اطلاعیه سازمان ملی استاندارد همچنین نام ۲۶ خودروساز از جمله رنو و پژوی فرانسه و کیا و هیوندای کره‌جنوبی به‌عنوان خودروسازان مجاز برای واردات خودروهای کارکرده اعلام شده است.

این در حالی است که پیش از این، مقام‌های دولتی در واکنش به خروج این شرکت‌ها از ایران پس از اعمال تحریم‌ها گفته بودند دیگر اجازه نمی‌دهند این خودروسازان به بازار ایران بازگردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
۲۴
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.