گروسی به ایران‌اینترنشنال: تهران نیاز دارد شفاف‌سازی بیشتری در برنامه اتمی خود انجام دهد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۳/۳۱

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، درباره مذاکره آژانس با جمهوری اسلامی به ایران‌اینترنشنال گفت هنوز کار زیادی وجود دارد و ایران همچنان نیاز دارد شفاف‌سازی بیشتری درباره برنامه اتمی‌اش انجام دهد.

گروسی روز چهارشنبه ۳۱ خرداد در پاسخ به سوال خبرنگار ایران‌اینترنشنال در حاشیه نشست بازسازی اوکراین در لندن گفت: «باید بگویم امیدوارم همکاری ما قوی‌تر شود؛ به سمت ضمانتی که ما انتظار آن را داریم.»

او گفت: «مذاکره میان ایران و آمریکا جریان دارد و ما از آن استقبال می‌کنیم. در این زمینه ما تعهدات مشخصی داریم تا همه چیز در شرایط امن پیش برود. بنابراین هنوز اقداماتی باید انجام شود و امیدواریم در چند ماه آینده به نتیجه برسد.»

از سوی دیگر به گفته مدیرکل آژانس، تمرکز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست بازسازی اوکراین، جلوگیری از پیشامد حوادث ناگوار در ارتباط با نیروگاه‌های هسته‌ای اوکراین است.

او در رابطه با تاثیر کمک جمهوری اسلامی به روسیه در جنگ اوکراین و اثر آن در گفت‌وگو میان جمهوری اسلامی و آمریکا نیز گفت: «امیدواریم گفت‌وگوها کم‌کم به سوی مذاکرات صلح‌آمیز پیش رود.»

این اظهارات گروسی در حالی است که رسانه‌های جمهوری اسلامی روز چهارشنبه به نقل از رییس سازمان انرژی اتمی ایران نوشتند: «ما هیچ تعهد جدیدی خارج از پادمان با آژانس نداشتیم و تمام اقدامات ما در چارچوب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها انجام شده است.»

محمد اسلامی در حاشیه نشست هیات دولت، در جمع خبرنگاران گفت: «نصب ۱۰۰ دوربین جدید را تکذیب می‌کنم.»

اسلامی ادامه داد: «اقدامات ایران در چهارچوب ضوابط پادمان است و ملاک عمل ایران در اهداف کمی و کیفی، قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هاست.»

این اظهارات در حالی مطرح شد که علی باقری کنی، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی با انریکه مورا، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای در قطر دیدار کرد.

از سوی دیگر واشینگتن‌پست در گزارشی اختصاصی، سه خواسته دولت جو بایدن از جمهوری اسلامی را که در جریان مذاکرات غیرمستقیم میان واشینگتن و تهران مطرح شده، فاش کرد.

بر اساس این گزارش، آمریکا امیدوار است در این مذاکرات دست‌کم به سه خواسته خود برسد: برنامه هسته‌ای تهران در زمینه توسعه تسلیحات اتمی را محدود کند، به حملات نیابتی جمهوری اسلامی علیه نیروهای آمریکایی در سوریه پایان دهد و سه زندانی آمریکایی را که از مدت‌ها پیش در زندان‌های جمهوری اسلامی محبوس هستند، آزاد کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها