رافائل گروسی: همکاری تهران و آژانس در سطح و با سرعت مورد نظر پیش نمی‌رود

جمعه ۱۴۰۲/۰۴/۰۹

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد همکاری تهران و این آژانس سازمان ملل متحد در سطح و با سرعت مورد نظر پیش نمی‌رود.

گروسی در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ که روز جمعه نهم تیر منتشر شد، گفت که مذاکرات بین کشورهایی که برجام را امضا کرده‌اند «متوقف شده» و اکنون از سایر فرایند‌های مذاکره و تماس‌های دوجانبه میان ایران و آمریکا، درباره برنامه اتمی ایران اطلاع دارد.

او ضمن استقبال از «هر گونه تنش‌زدایی» میان ایران و آمریکا افزود: «هر گونه توافق احتمالی سیاسی میان دو کشور باید از لحاظ فنی از سوی آژانس قابل راستی‌آزمایی باشد.»

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین بار دیگر تاکید کرد ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران همچنان در حال افزایش است.

او درباره توافق‌های اخیر تهران با آژانس نیز گفت: «ما موافقت کردیم که ایران با آژانس همکاری کند و برخی از فعالیت‌ها را محدود کرده و به آژانس امکان بدهد ظرفیت‌های نظارتی بیشتری اضافه کند.»

گروسی در آخرین گزارش خود به شورای حکام آژانس اعلام کرد که ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران در سه ماهه گذشته به میزان یک‌چهارم افزایش یافته است.

او روز دوشنبه پانزدهم خرداد در گزارش خود به شورای حکام آژانس که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد تنظیم شده، اعلام کرد که آژانس از دو سال و سه ماه پیش تاکنون قادر به انجام فعالیت‌های راستی‌آزمایی و نظارت بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی منطبق با برجام نبوده است.

گروسی همچنین گفت که ذخایر اورانیوم غنی شده ایران در سه ماه گذشته بیش از یک چهارم افزایش یافته که این ذخایر شامل اورانیوم با غنای ۲۰ درصد به حدود ۵۰۰ کیلوگرم و دخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد به میزان ۱۰۰ کیلوگرم است.

او به پیشرفت‌هایی که به تازگی و پس از صدور یک بیانیه مشترک میان تهران و آژانس به دست آمده اشاره کرد و گفت این پیشرفت‌ها به اندازه‌ای نبوده که او پیشتر امید داشته است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که ایران درباره دلیل احتمالی وجود آثار اورانیوم در سایت مریوان در آباده به آژانس توضیح داده اما هنوز بررسی درباره منشا وجود اورانیوم در این سایت ادامه دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

صفحه یک
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.