شاهزاده رضا پهلوی: اسلام رادیکال ریشه در جمهوری اسلامی دارد

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۴/۲۰

شاهزاده رضا پهلوی در سخنرانی خود در «کنفرانس محافظه‌کاری ملی» موسوم به NatCon، حکومت جمهوری اسلامی را منشا ظهور «اسلام رادیکال»‌ در سراسر جهان دانست و گفت:‌ «مشکلی که در ایران آغاز شد، باید در ایران پایان یابد.»

او که چهارشنبه ۲۰ تیر در این نشست صحبت می‌کرد، خطاب به حاضران گفت: «۴۵ سال پیش، ایران میدان آزمایشی بود برای آنچه پدر فقیدم، ائتلاف نامقدس سرخ و سیاه – مارکسیسم رادیکال و اسلام‌گرایی رادیکال – می‌نامید.»

شاهزاده رضا پهلوی، جمهوری اسلامی را به تلاشی خشونت‌آمیز برای برپایی یک «خلافت جهانی» متهم کرد و افزود «همدست اصلی آیت‌الله‌ها» در مسیر دست‌یابی به این هدف، «ساده‌لوحی سیاسی آمریکا درباره ماهیت واقعی رژیم ایران» و «احساس گناه اروپایی‌ها در خصوص اسلام‌هراسی» بوده است.

کنفرانس محافظه‌کاری ملی از ۱۸ تا ۲۰ تیر در واشینگتن برگزار شد و شاهزاده رضا پهلوی به عنوان مهمان ویژه در این رویداد حضور یافت و سخنرانی با عنوان «ایران: پایان دادن به خلافت اسلام‌گرایان و بازگشت به دولت ملی» در آن ارائه داد.

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه اظهارات خود در این نشست، خواستار حمایت جامعه جهانی از مبارزه مردم ایران برای آزادی شد و گفت: «تمدن‌های بزرگ هرگز تحت سلطه باقی نمی‌مانند. ما ایرانی‌ها کشورمان را پس خواهیم گرفت. در این مبارزه همراه ما باشید، زیرا نبرد ما یکی است.»

او تاکید کرد پس از سقوط جمهوری اسلامی و بازگشت حاکمیت به مردم، ایران دوباره به «لنگرگاه صلح و ثبات در خاورمیانه» بدل می‌شود و ایالات متحده دیگر مجبور نخواهد بود نیروهای خود را به این منطقه اعزام کند.

شاهزاده رضا پهلوی افزود: «ایران بار دیگر متحد آمریکا و شریک نزدیک اسرائیل و کشورهای عربی می‌شود و شاهد تبدیل شدن پیمان ابراهیم به پیمان کوروش خواهد بود.»

اسرائیل در سال‌های اخیر توانسته است به دنبال نگرانی‌های فزاینده کشورهای عربی منطقه در مورد سیاست‌های خصمانه حکومت ایران، روابط خود را با تعدادی از این کشورها عادی‌سازی کند.

اسرائیل ابتدا در سپتامبر ۲۰۲۰ در چارچوب «پیمان ابراهیم» با دو کشور امارات متحده عربی و بحرین روابط سیاسی و دیپلماتیک برقرار کرد و سپس در اکتبر همان سال با مراکش و در دسامبر ۲۰۲۲ با سودان پیمان عادی‌سازی روابط به امضا رساند.

شاهزاده رضا پهلوی در ادامه سخنرانی خود در کنفرانس محافظه‌کاری ملی گفت آمریکا با ایران سر جنگ ندارد، بلکه نبرد ایالات متحده با «ایدئولوژی رادیکال جمهوری اسلامی و مدافعانش در همین جا در واشینگتن است».

سمافور و ایران‌اینترنشنال پیش‌تر در تحقیقاتی مشترک، درباره شبکه نفوذ جمهوری اسلامی در آمریکا افشاگری کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها