رهبر حزب محافظه‌کار کانادا خواستار تحریم سپاه به‌عنوان مهم‌ترین تهدید این کشور شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۹/۰۳

پیر پالیو، رهبر حزب محافظه‌کار کانادا، سپاه را «باتجربه‌ترین و ثروتمندترین گروه تروریستی روی زمین» خواند و به عنوان اولین پیشنهاد این حزب برای محافظت از شهروندان در برابر جنایت‌های نفرت-محور، از دولت کانادا خواست سپاه پاسداران را تحریم کند.

پیر پالیو پنج‌شنبه دوم آذر در یک نشست خبری در یک کنیسه در تورنتو، با معرفی طرح پنج‌ محوری حزب محافظه‌کار کانادا برای محافظت از شهروندان در مقابل جنایت‌های نفرت-محور گفت: «اولین پیشنهاد این است که دولت کانادا باید فورا سپاه را تروریست بشناسد. سپاه باتجربه‌ترین و ثروتمندترین گروه تروریستی روی زمین است.»

او گفت طبق گزارش گلوبال نیوز، ۷۰۰ عامل سپاه در کانادا با پول دزدی و در مصونیت در حال وحشت‌آفرینی در جامعه ایرانی و یهودی این کشور هستند.

رهبر حزب محافظه‌کار خاطرنشان کرد: سپاه پشت حمله ۱۵ مهر حماس به اسرائیل بود و با گروه‌های تروریستی دیگر همچون حزب‌الله هماهنگ است. این گروه تروریستی چهار سال پیش با شلیک موشک به پرواز اوکراینی، بیش از ۱۰۰ کانادایی را کشت.

پیر پالیو گفت: «زمانش رسیده که دولت کانادا با تحریم سپاه، از شهروندان کانادا در برابر این جنایتکاران و تروریست‌ها محافظت کند. باید تلاش کنیم تک‌تک عوامل رژیم ایران را که در کانادا فعال هستند، بیرون کنیم.»

رهبر حزب محافظه‌کار کانادا همچنین خواستار ایجاد مرکزی شد که اطلاعات هر کسی را که برای یک حکومت دیکتاتوری خارجی کار می‌کند، ثبت کرده و آن را به صورت علنی افشا کند.

در حال حاضر، کانادا نیروی قدس سپاه را به عنوان گروهی تروریستی می‌شناسد، اما از تروریست شناختن کلیت سپاه خودداری کرده است.

حزب محافظه‌کار کانادا از سال ۲۰۱۸ خواستار قرار گرفتن کلیت سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی بوده و در ژوئن ۲۰۱۸ لایحه‌ای در این مورد در پارلمان کانادا تصویب شد که هنوز به اجرا در نیامده است.

پیر پالیو در نشست‌های مختلف پارلمان از دولت جاستین ترودو به دلیل قرار ندادن سپاه در فهرست تروریسم به شدت انتقاد کرده است.

دولت کانادا در توضیح خودداری از تروریست شناختن سپاه به مواردی همچون خدمت اجباری سربازی برخی شهروندان کانادایی در سپاه اشاره کرده، اما حزب محافظه‌کار تاکید دارد دولت ترودو طی پنج سال گذشته برای ایجاد تبصره‌های قانونی لازم برای رفع چنین موانعی، زمان کافی را در اختیار داشته است.

در یک سال گذشته درپی خیزش انقلابی ایرانیان، درخواست‌ها برای تروریستی شناختن سپاه از سوی کشورهای غربی افزایش بیشتری یافته است.

با وجود تروریستی خواندن سپاه از سوی وزارت امور خارجه آمریکا، هنوز اتحادیه اروپا، کانادا و بریتانیا چنین اقدامی را انجام نداده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.