جنگ روسیه با اوکراین ۱۷۵ میلیون تن دی‌اکسید کربن وارد جو زمین کرد

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

گزارش مشترکی که وزارت محیط زیست اوکراین و چند سازمان زیست‌محیطی این کشور روز پنج‌شنبه ۲۴ خرداد به صورت مشترک منتشر کردند نشان می‌دهد حمله روسیه به اوکراین باعث ورود ۱۷۵ میلیون تن دی‌اکسید کربن به جو زمین شده است.

این گزارش به انتشار گازهای گلخانه‌ای در جریان تعمیرات پس از تخریب ناشی از جنگ و سوزاندن «میلیاردها لیتر سوخت از سوی خودروهای نظامی» اشاره کرد.

در گزارش آمده که در جریان جنگ نزدیک به یک میلیون هکتار از مزارع و جنگل‌ها به آتش کشیده شده، صدها سازه نفت و گاز منفجر و مقادیر زیادی فولاد و سیمان برای تقویت صدها مایل جبهه در خط مقدم جنگ استفاده شده است.

تهاجمی که مسکو آغاز کرد علاوه بر ده‌ها هزار کشته و میلیون‌ها آواره، ۱۷۵ میلیون تن دی‌اکسید کربن به زمین تحمیل کرده که معادل آلایندگی سالانه ۹۰ میلیون خودرو و برابر با کل آلاینده‌های کشور هلند در یک سال است.

گزارش با هدف تعیین میزان «رد پای کربن جنگ»، معیاری را به نام «هزینه اجتماعی کربن» برای محاسبه هزینه مالی تقریبی آلاینده‌های اضافی ارائه کرد.

در این بخش تاکید شد: «کل خسارات اقلیمی که روسیه پس از ۲۴ ماه جنگ وارد کرده، بیش از ۳۲ میلیارد دلار است.»

تهیه‌کنندگان این گزارش انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از جنگ را به سه دسته «فعالیت نظامی»، «فولاد و بتن برای بازسازی زیرساخت‌ها‌» و مجموعه عواملی همچون «آتش‌سوزی و جابه‌جایی مردم» تقسیم کردند.

آن‌ها بر این باورند که در ماه‌های ابتدایی جنگ، بیشتر انتشار گازهای گلخانه‌ای ناشی از «تخریب در مقیاس بزرگ زیرساخت‌های غیرنظامی» بود.

اکنون و پس از دو سال، «ترکیبی از جنگ، آتش‌سوزی در منابع طبیعی و آسیب به زیرساخت‌های انرژی» سهم عمده را در انتشار گازهای گلخانه‌ای دارند.

بر اساس داده‌های این گزارش، فعالیت‌های نظامی در دو سال گذشته عامل انتشار ۵۱/۶ میلیون تن دی‌اکسید کربن بود.

از این میان سهم فعالیت نظامی روسیه ۵۱/۶ میلیون تن دی‌اکسید کربن بوده که ۳۵/۲ میلیون تن آن حاصل مصرف سوخت ارتش این کشور است.

سهم ارتش اوکراین معادل ۹/۴ میلیون تن برآورد شده است.

بر اساس این گزارش سوختن یک میلیون هکتار زمین در اثر ۲۷ هزار آتش‌سوزی ناشی از جنگ، خسارت جوی «معادل ۲۳ میلیون تن دی‌اکسید کربن» را به بار آورده است.

بسته شدن حریم هوایی بر فراز اوکراین و برخی از بخش‌های روسیه نیز باعث انتشار بیش از ۲۴ میلیون تن دی‌اکسید کربن اضافی در مسیرهای جایگزین شده است.

رفع آسیب‌های زیست‌محیطی گسترده‌ ناشی از جنگی که با تهاجم روسیه آغاز شد، نیازمند میلیارد‌ها دلار سرمایه‌گذاری و سال‌ها تلاش است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
تیتر اول با نیوشا صارمی
خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها