آمریکا: روسیه کودکان اوکراینی را برای فرزندخواندگی می‌رباید

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۴

آمریکا اعلام کرد گزارش‌های معتبری وجود دارند که نشان می‌دهند روسیه کودکان اوکراینی را برای فرزندخواندگی به زور از خانواده‌هایشان جدا می‌کند و می‌رباید.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد ایالات متحده از گزارش‌های موثق مبنی بر اینکه روسیه کودکان ربوده شده اوکراینی را در وب‌سایت‌های فرزندخواندگی ثبت می‌کند، آگاه است.

سالیوان این اقدام روسیه را «نفرت‌انگیز و وحشتناک» توصیف کرد.

سال گذشته، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی روسیه را متهم به ربودن گروهی کودکان اوکراینی کرد و آن را «جنایت علیه بشریت» دانست.

در بیانیه سالیوان در مورد جنایات روسیه علیه کودکان اوکراینی آمده است: «از زمان آغاز تهاجم تمام عیار به اوکراین، نیروهای روسیه و دیگر مقامات روسی صدها هزار غیرنظامی اوکراینی را به روسیه منتقل کرده‌اند؛ از جمله کودکانی که به زور از خانواده‌هایشان جدا شده‌اند.»

تهاجم روسیه علیه اوکراین از بیش از دو سال پیش آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «ما از گزارش‌های جدید و معتبری مطلع هستیم که بر اساس آن‌ها، مقامات روسیه فهرستی از کودکان ربوده شده اوکراینی را در وب‌سایت‌های روسی فرزندخواندگی ثبت می‌کنند.»

سال گذشته، سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرد کودکان ربوده شده اوکراینی در محیطی ناآشنا قرار دارند و برای پاک‌سازی هویت آنان، به دور از زبان، فرهنگ و مذهب اوکراینی قرار می‌گیرند و اسم‌های اوکراینی‌شان حذف می‌شود.

این سازمان تاکید کرد که روسیه با اعطای تابعیت روسی به کودکان وکراینی، فرایند پذیرش آن‌ها از سوی خانواده‌های روسی را تسهیل می‌کند.

سالیوان گفت: «این نفرت‌انگیز و وحشتناک است. این کودکان اوکراینی به همراه خانواده‌هایشان در داخل اوکراین هستند. روسیه نه تنها علیه ارتش اوکراین بلکه علیه مردم اوکراین می‌جنگد.»

این مقام کاخ سفید با اشاره به اظهارات پیشین جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا در این زمینه، بار دیگر روسیه را به «ارتکاب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت در اوکراین» متهم کرد.

او تاکید کرد: «ما همچنان در کنار مردم اوکراین می‌ایستیم و به آن‌ها کمک می‌کنیم تا از خود در برابر جنگ تجاوزکارانه و وحشیانه روسیه دفاع کنند.»

دیده‌بان حقوق بشر، ربودن کودکان اوکراینی و مانع ایجاد کردن برای خانواده‌هایشان را که در جست‌وجوی فرزندان ربوده شده خود هستند، مصداق «جنایات جنگی روسیه علیه کودکان» خوانده است.

این سازمان این رفتار روسیه را «وحشتناک‌ترین نوع تهاجم جنایات‌کارانه کرملین به اوکراین» دانسته است.

پیش از این، دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه و ماریا لووا، کمیسر حقوق کودکان روسیه را به اتهام «ارتکاب جنایات جنگی در انتقال غیر‌قانونی کودکان از اوکراین به روسیه» صادر کرد.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز ۲۴ اردیبهشت امسال اعلام کرد از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، دست‌کم هزار و ۹۹۳ کودک در این کشور کشته یا زخمی شده‌اند.

آمار یونیسف نشان می‌دهد از زمان آغاز این جنگ در اسفند ۱۴۰۰ ، روزانه به طور میانگین دو کودک در اوکراین بر اثر جنگ جان خود را از دست داده‌ یا مجروح شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها