دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی صادر کرد

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

دیوان کیفری بین‌المللی حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه را به دلیل متهم شدن او به ارتکاب جنایات جنگی و ربودن کودکان اوکراینی صادر کرد.

پیش از این کمیسیون تحقیق سازمان ملل، روسیه را به موارد متعدد جنایت جنگی از جمله ربودن کودکان اوکراینی، کشتن غیر‌نظامیان، قتل‌های از پیش برنامه‌ریزی شده، تجاوز، خشونت جنسی و حمله به زیرساخت‌های انرژی متهم کرده بود.

دیوان کیفری بین‌المللی همچنین حکم بازداشت ماریا الکسیوانا لووا-بلوا، کمیسر حقوق کودکان در دفتر رییس‌جمهوری روسیه را با اتهامات مشابه صادر کرد.

خبرگزاری رویترز روز ۲۲ اسفند خبر داده بود کریم خان، دادستان ارشد دیوان لاهه، از قاضی دیوان خواسته حکم جلب مقام‌های روسیه را امضا کند.

کریم خان پس از حمله روسیه به اوکراین در سه سفر از «جنایات جنگی» رخ داده بازدید کرده و با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهور اوکراین دیدار کرده بود.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان، روز ۲۶ دی ماه خواستار تشکیل یک دادگاه بین‌المللی ویژه برای محاکمه رهبران روسیه شده بود.

طبق اعلام دولت اوکراین، بیش از ۱۶ هزار کودک از این کشور ربوده و به روسیه یا مناطق تحت کنترل مسکو منتقل شده‌اند.

گرچه تیم بازرسان شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد نمی‌تواند این عدد را تایید کند اما نشانه‌هایی در دست دارد که بر اساس آن‌ها، مقامات روسیه کودکان اوکراینی را در اختیار خانواده‌های دیگر یا مراکز نگهداری کودکان قرار داده و به آنان شهروندی روسیه می‌دهند.

در این گزارش از جمله به انتقال اجباری ۱۶۴ کودک و نوجوان بین چهار تا ۱۸ سال از مناطق دونتسک، خرسون و خارکیف اشاره شده است.

اریک ماوز، رییس کمیسیون تحقیق شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، پیش از این نیز درباره اعدام‌های دسته‌جمعی، تجاوز و خشونت جنسی علیه زنان و کودکان بین چهار تا ۸۲ سال گزارش داده بود.

کمیسیون تحقیق سازمان ملل متحد حدود یک سال پس از آغاز حمله نظامی روسیه در شورای حقوق بشر این سازمان تشکیل شد.

رویترز در گزارش ۲۲ اسفند ماه خود خبر داده بود دیوان بین‌المللی کیفری دو پرونده جنایات جنگی درباره ربودن کودکان و هدف قرار دادن زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین تشکیل خواهد داد.

حمله به زیرساخت‌های مرتبط با انرژی اوکراین نیز دیگر موضوع مطرح شده در گزارش کمیسیون تحقیق سازمان ملل است.

بخشی از حملات به زیرساخت‌های اوکراین با استفاده از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی انجام می‌شود.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفته بود که تهران با ارائه پهپاد‌ به روسیه، می‌‌تواند در ارتکاب جنایات جنگی در اوکراین شریک باشد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

تار و پود - فصل دوم
خبرها
صفحه یک
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.