یونیسف از کشته و مجروح شدن حدود ۲ هزار کودک در جنگ اوکراین خبر داد

دوشنبه ۱۴۰۳/۰۲/۲۴

صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) روز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت اعلام کرد از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین، دست‌کم هزار و ۹۹۳ کودک در این کشور کشته یا زخمی شده‌اند.

روسیه عملیات نظامی خود را علیه اوکراین روز پنجم اسفند ۱۴۰۰ کلید زد و از آن زمان تاکنون، درگیری‌های مرگبار میان دو کشور ادامه داشته است.

آمار یونیسف نشان می‌دهد از زمان آغاز این مناقشه، روزانه به طور میانگین دو کودک در اوکراین بر اثر جنگ جان خود را از دست داده‌ یا مجروح شده‌اند.

رجینا دی دومینیسیس، مدیر منطقه‌ای یونیسف در اروپا و آسیای مرکزی و هماهنگ‌‌کننده ویژه برای پاسخ‌گویی به پناهندگان و مهاجران در بیانیه‌ای گفت این آمار بر پایه اطلاعاتی که از سوی سازمان ملل راستی‌آزمایی شده، به دست آمده و شمار قربانیان کودک در جنگ اوکراین به احتمال زیاد بسیار بیش از این است.

به گفته دی دومینیسیس، علاوه بر کشتار و آسیب‌های جسمی، بسیاری از کودکان در سراسر اوکراین عزیزان خود را از دست داده‌ یا سطوح مختلفی از خشونت را تجربه کرده‌اند و این موارد می‌تواند سلامت روانی آن‌ها را به خطر بیندازد.

او اضافه کرد نیمی از نوجوانان در اوکراین بر اثر فشارهای ناشی از جنگ، برای خوابیدن با مشکل مواجه هستند.

مقام‌های کی‌یف بارها مسکو را به ربودن کودکان اوکراینی و انتقال غیرقانونی آن‌ها به روسیه متهم کرده‌اند.

دیوان کیفری بین‌المللی در اسفندماه ۱۴۰۱ حکم بازداشت ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی و ربودن کودکان اوکراینی صادر کرد.

در ادامه بیانیه دی دومینیسیس آمده است حدود یک میلیون کودک در سراسر اوکراین به دلیل ناامنی از دسترسی به آموزش حضوری محروم شده‌اند.

به گفته او، یونیسف می‌کوشد با بازسازی مدارس و پناهگاه‌ها، ارائه بسته‌های یادگیری در خانه و پشتیبانی آنلاین، به کودکان اوکراینی کمک کند.

کودکان اوکراینی در مدرسه‌ای زیرزمینی، خارکیف، ۲۴ اردیبهشت

مدیر منطقه‌ای یونیسف خواستار برقراری آتش‌بس در منطقه شد و بر لزوم محافظت از کودکان در این مناقشه تاکید کرد.

اظهارات این مقام سازمان ملل در حالی مطرح می‎‌شود که آتش درگیری میان روسیه و اوکراین در روزهای اخیر شعله‌ورتر شده است.

ولادیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین روز ۲۴ اردیبهشت از نبرد شدید در شرق و شمال شرقی این کشور خبر داد و گفت نظامیان اوکراینی در حال مقاومت در برابر سربازان روسیه هستند.

ارتش اوکراین شامگاه یک‌شنبه ۲۳ اردیبهشت اعلام کرد نیروهای روسیه در ۲۴ ساعت گذشته، دست‌کم ۲۲ بار دو منطقه در خارکیف را هدف قرار دادند.

ارتش اوکراین از ذکر جزییات بیشتر خودداری کرد و تنها گفت نظامیان روسیه به «موفقیت تاکتیکی» دست یافته‌اند.

در سوی دیگر، روسیه از سقوط بخشی از یک ساختمان مسکونی در شهر بلگورود خبر داد و گفت این حادثه بر اثر گلوله‌باران ارتش اوکراین به وقوع پیوست.

بر اساس این گزارش، ۱۵ نفر در این حمله کشته و ۲۲ تن دیگر زخمی شدند.

بلگورود در ۴۰ کیلومتری مرز اوکراین واقع است.

در تحول مهم دیگر، کرملین اعلام کرد پوتین قصد دارد وزیر دفاع این کشور را تغییر دهد و یک غیرنظامی را در این سمت بگمارد.

اداره وزارت دفاع روسیه از سال ۲۰۱۲ بر عهده سرگئی شویگو، متحد قدیمی پوتین بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها