اختصاصی

حامیان جمهوری اسلامی به معترضان در لندن حمله و آنها را زخمی کردند

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

یک سخنگوی پلیس لندن در گفت‌وگویی اختصاصی با ایران‌اینترنشنال ضمن تایید حمله حامیان جمهوری اسلامی به معترضان در شهر لندن گفت در جریان این حمله چهار نفر مجروح شدند و یک نفر نیز بازداشت شده است. پلیس لندن اطلاعاتی درباره هویت فرد بازداشت شده نداد.

شماری از فعالان ایرانی در لندن ویدیوهایی را منتشر کردند که نشان می‌دهند چند تن از حامیان حکومت ایران روز جمعه، چهارم خرداد، با خشونت به تجمع مخالفان ایرانی که در حال اعتراض به برگزاری مراسم یادبود ابراهیم رئیسی در لندن بودند، حمله و شماری از معترضان را زخمی کردند.

این سخنگوی پلیس لندن به ایران‌اینترنشنال گفت: «در ساعت ۱۸:۲۱ روز جمعه ۲۴ مه، در پی گزارش‌هایی مبنی بر بی‌نظمی، افسران به منطقه آلپرتون لین در ناحیه ومبلی شهر لندن فراخوانده شدند.»

به گفته این سخنگوی پلیس لندن، مراسمی به مناسبت درگذشت رئیسی با حضور حامیان حکومت ایران در حال برگزاری بود. معترضان مخالف حکومت ایران در بیرون محل تجمع کرده بودند و درگیری بین گروه‌ها درگرفت.

او افزود: «افسران محلی با حمایت منابعی از بخش‌های دیگر در محل حضور داشتند. امدادگران نیز همراه با آمبولانس در محل مستقر شدند.»

این سخنگوی پلیس لندن در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال گفت: «در حمله حامیان حکومت به معترضان، چهار نفر مجروح شدند که امدادگران اورژانس آنها را مداوا کردند. اعتقاد بر این است که جراحات آنها در حدی نیست که زندگی‌شان را تهدید کند.»

او گفت پلیس به جمعیت دستور داد پراکنده شوند و منطقه را ترک کنند. این دستور تا ساعت سه بامداد روز شنبه به قوت خود باقی خواهد ماند.»

سخنگوی پلیس لندن همچنین خبر داد که یک مرد به‌ظن اختلال‌آفرینی خشونت‌آمیز دستگیر شده است: «در حال حاضر تحقیقات بیشتری در جریان است تا مشخص شود چه تخلفات دیگری رخ داده است. تحقیقات تا شناسایی افراد دخیل در این امر دنبال خواهد شد.»

او با اشاره به اینکه این تحقیقات شامل بررسی فیلم‌های به اشتراک گذاشته شده در شبکه‌های اجتماعی نیز می‌شود، گفت: «از هر کسی که فیلم یا اطلاعات دیگری از این حمله دارد می‌خواهیم که با شماره ۱۰۱ تماس بگیرد یا به @MetCC پیام دهد. آنها همچنین می‌توانند با شماره ۰۸۰۰۵۵۵۱۱۱ با Crimestoppers تماس بگیرند و با ارجاع به شماره پرونده با مرجع 6379/24MAY گزارش‌های خود را در اختیار مراجع قانونی بگذارند.»

شماری از فعالان سیاسی و چهره‌های شاخص اپوزیسیون جمهوری اسلامی به حمله حامیان حکومت ایران به تجمع معترضان در لندن واکنش نشان دادند و خواهان محاکمه آمران و عاملان این «حمله وحشیانه» شدند.

در پی مرگ ابراهیم رئیسی، رییس دولت در جمهوری اسلامی در سانحه سقوط بالگرد، بسیاری از شهروندان ایرانی در داخل و خارج کشور و نیز در شبکه‌های اجتماعی، شادمانی خود را از مرگ کسی که به‌دلیل نقشش در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ و اعدام معترضان در زمان فعالیتش در قوه قضاییه به «قصاب تهران» و «آیت‌الله اعدام» معروف شده، ابراز کرده‌اند.

جمهوری اسلامی در داخل کشور نیز برخورد با شهروندان ایرانی به‌دلیل اظهارنظر درباره کشته شدن رئیسی را آغاز کرده است.

یک تشکل وابسته به جمهوری اسلامی در لندن به نام «جامعه اسلامی بریتانیا» اعلام کرده بود مجلس یادبودی را برای تجلیل از «ارواح پاک شهدای» این سانحه، در عصر روز جمعه چهارم خرداد در محل دیوان‌الکفیل در شهر لندن بر پا می‌کند.

در این اطلاعیه گفته شده بود: «در اثر سانحه دردناک هوایی، گروهی از بهترین فرزندان امت اسلامی و به‌ویژه رییس‌جمهوری اسلامی ایران، سید ابراهیم رئیسی به فیض شهادت نائل آمدند.»

هم‌زمان با برگزاری این مجلس، شماری از شهروندان ایرانی مخالف جمهوری اسلامی در مقابل مرکز دیوان‌الکفیل جمع شدند و با سردادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی، شادی خود را از کشته شدن ابراهیم رئیسی به نمایش گذاشتند.

با وجود حضور پلیس در این محل، حامیان جمهوری اسلامی با ترک ساختمان به تجمع‌کنندگان حمله کردند.

فیلم‎‌های متعددی از این حمله منتشر شده است.

بر اساس گزارش‌ها در حمله عوامل جمهوری اسلامی چند تن از شهروندان معترض مجروح و به بیمارستان منتقل شده‌اند.

در ویدیویی که نیاک قربانی، فعال مخالف جمهوری اسلامی منتشر کرده، دیده می‌شود در حالی که تجمع حامیان جمهوری اسلامی در محل دیوان‌الکفیل در جریان بوده، ماموران پلیس در محل حاضر شده و یکی از آن‌ها گفته که دست‌کم چهار نفر از ایرانیان مخالف جمهوری اسلامی در اثر حمله حامیان حکومت مجروح شده‌اند.

به گفته این مامور پلیس پای یکی از ایرانیان شکسته و تعدادی نیز به بیمارستان منتقل شده‌اند.

ویدیوهای منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهند تعدادی از مردان از محل برگزاری مراسم خطاب به ایرانیانی که برای ابراز مخالفت با بزرگداشت رئیسی در مقابل آن تجمع کرده بودند و با حمل پرچم شیر و خورشید علیه جمهوری اسلامی شعار می‌دادند، فحاشی کردند و سپس با خروج از ساختمان به آنها هجوم بردند.

مخالفان جمهوری اسلامی در تجمع خود شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر جمهوری اسلامی» سر دادند.

در تجمع حامیان حکومت ایران برای رئیسی افرادی با چفیه دیده می‌شوند که به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و بدون صحبت کردن به زبان فارسی با مخالفان جمهوری اسلامی درگیری کلامی پیدا کردند.

ویدیوهایی هم از جراحت و حال نامناسب یکی از مخالفان حکومت ایران در حالی که روی زمین افتاده و شهروندان و نیروهای امدادی در حال کمک‌رسانی و مداوای او هستند، منتشر شده است.

تصاویر منتشرشده فحاشی حامیان جمهوری اسلامی به مخالفان حکومت را نشان می‌دهد.

به گفته مقام‌های دولت بریتانیا، جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر به شکل قابل توجهی بر میزان اقدامات خشونت‌بار خود در خاک بریتانیا افزوده است.

سه مهاجم در دهم فروردین ماه امسال به پوریا زراعتی‌، مجری تلویزیون ایران‌اینترنشنال حمله کردند. پیش از آن نیز دولت بریتانیا از خنثی کردن طرح حمله به فرداد فرحزاد، مجری تلویزیون ایران‌اینترنشنال و سیما ثابت، مجری سابق این شبکه خبر داده بود.

ایران‌اینترنشنال در ۲۹ بهمن‌ماه سال ۱۴۰۱، پس از تهدیدهای تروریستی مجبور شد پخش تلویزیونی خود را به طور موقت از دفتر لندن به شکل کامل به واشینگتن منتقل کند.

پخش برنامه‌های ایران‌اینترنشنال از لندن، از سوم مهر ماه سال گذشته از سرگرفته شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
۲۴ با فرداد فرحزاد
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها