در پی تهدیدات امنیتی در لندن پخش ٢۴ ساعته برنامه‌های ایران‌اینترنشنال به واشینگتن منتقل شد

شنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۹

ایران‌اینترنشنال برای حفظ امنیت روزنامه‌نگاران و همکاران خود، پخش برنامه‌های این شبکه را از شامگاه جمعه از لندن متوقف و همه بولتن‌های خبری ۲۴ ساعته خود را به واشینگتن‌ منتقل کرد. پلیس متروپولیتن لندن در بیانیه‌ای اعلام کرد به فعالیت خود در پاسخ به تهدید‌های بالقوه ادامه می‌دهد.

عصر روز شنبه، پلیس متروپولیتن لندن بیانیه‌ای در ارتباط با تهدید‌های امنیتی علیه ایران‌اینترنشنال منتشر کرد و از ایران‌اینترنشنال برای «‌درک مداوم» شرایط و جابه‌جایی دفتر خود به دلیل توصیه پلیس تشکر کرد.

در بخشی از بیانیه آمده است: «حجم کار کلی ما در تحقیق درباره تهدیدهای کشورهای خارجی در دو سال گذشته چهار برابر شده است. هرگونه تلاش برای ارعاب، آزار و اذیت یا آسیب رساندن به شهروندان بریتانیایی یا کسانی که برای زندگی در بریتانیا آمده‌اند کاملا غیرقابل قبول است.»

پلیس متروپولیتن لندن در ادامه افزوده است: «ما مصمم هستیم با دولت و شرکایمان همکاری کنیم تا اطمینان یابیم که بریتانیا محیطی امن برای رسانه‌ها و این شرکت (‌ایران‌اینترنشنال) است.»

علی‌اصغر رمضان‌پور، از مدیران ایران‌اینترنشنال نیز درباره این تغییر توضیح داد: «روز جمعه ۲۸ بهمن جلسه‌ای میان کارشناسانی از پلیس لندن که مساله امنیت ساختمان و کارکنان ایران‌اینترنشنال را دنبال می‌کنند با تیم امنیتی تلویزیون ما برگزار شد که پلیس لندن در آن، ارزیابی‌هایی تازه‌ای از شرایط ارائه و توصیه‌های مشخصی را در مورد نحوه ادامه همکاری‌مان با روزنامه‌نگاران ساکن در لندن مطرح کرد. بر اساس توصیه‌های پلیس، به این جمع‌بندی رسیدیم که بهتر است تا مدتی، ادامه پخش برنامه‌های خبری از طریق استودیوهای واشینگتن صورت بگیرد.»

رمضان‌پور این اتفاق را «مرحله‌ای تازه از کار خبررسانی» ایران‌اینترنشنال خواند و گفت: «امیدواریم همچنان این فرصت را داشته باشیم که با استواری، فعالیت خبری خود را ادامه دهیم.»

به گفته او، این تغییر هیچ تاثیری بر کیفیت برنامه‌های ایران‌اینترنشنال از نظر روال و اولویت‌های خبری نداشته و همچنان کار اطلاع‌رسانی «منصفانه، متوازن و معتبر» انجام می‌شود: «فکر می‌کنیم این حق مردم ایران در سراسر جهان است که از تحولات ایران و جهان از طریق روزنامه‌نگاران، آگاه شوند.»

علی‌اصغر رمضان‌پور افزود: «به جز اندک تغییراتی در زمان‌بندی برخی برنامه‌های خبری - تحلیلی که این‌جا در لندن اجرا می‌کردیم، ادامه پخش برنامه‌ها و خبررسانی‌ها تغییری نخواهد داشت.»

این تصمیم در پی دریافت هشدارهایی صورت گرفت که پلیس متروپولیتن لندن، درباره وجود تهدیدهای جدی و فوری نسبت به امنیت روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در این رسانه، به مدیران ایران‌اینترنشنال منتقل کرده است.

با وجود توقف موقت فعالیت دفتر لندن، پخش تلویزیون ایران‌اینترنشنال از دفتر این شبکه در واشینگتن‌ به طور ۲۴ ساعته ادامه خواهد داشت.

ایران‌اینترنشنال همچنان بر ماموریت خود برای خبررسانی منصفانه، دقیق و متوازن از تحولات ایران و سراسر جهان استوار می‌ماند و بار دیگر تاکید می کند که این نوع تهدیدات، تاثیری بر کار حرفه‌ای خبررسانی این شبکه نخواهد داشت.

در آخرین مورد از تهدیدها علیه ایران‌اینترنشنال، پلیس متروپولیتن لندن دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد یک تبعه اتریشی به نام محمد حسین دوتایف به اتهام تلاش برای انجام جرائم مرتبط با عملیات تروریستی علیه ساختمان ایران‌اینترنشنال، در دادگاهی در وست‌‌مینیستر تحت محاکمه قرار گرفت.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی پلیس لندن، این مظنون روز شنبه ۲۲ بهمن از سوی پلیس ضد تروریسم بریتانیا بازداشت شده و دادگاه او را به تلاش برای جمع‌آوری اطلاعاتی که برای انجام عملیات تروریستی مفید است متهم کرده است.

مت جوکس، رییس پلیس مبارزه با تروریسم بریتانیا، پنج‌شنبه با اشاره به اینکه این نیرو به طور فزاینده‌ای با تهدیدهای کشورهای متخاصم از جمله روسیه، چین و ایران مقابله می‌کند، گفت جمهوری اسلامی دست‌کم ۱۵ بار برای ربودن یا حتی کشتن اتباع بریتانیایی یا افراد مستقر در بریتانیا تلاش کرده است.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون بارها ایران‌اینترنشنال و کارکنان آن را تهدید کرده‌اند و این تهدید‌ها در پی پوشش خیزش انقلابی مردم ایران در ماه‌های اخیر به شکل قابل‌توجهی افزایش پیدا کرده است.

پیشتر در روز ۱۶ آبان، ایران‌اینترنشنال از تهدید جانی فوری علیه دو روزنامه‌نگار خود در بریتانیا از طرف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خبر داد و گفت کارکنانش از سوی پلیس متروپولیتن از تهدید‌ها علیه خود مطلع شدند.

در بیانیه ایران اینترنشنال آمده بود: «‌خبرنگاران ما به صورت ۲۴ ساعته در شبکه‌های اجتماعی مورد آزار قرار می‌گیرند اما این تهدیدها علیه جان روزنامه‌نگاران ایرانی-بریتانیایی شاغل در بریتانیا، تشدید قابل توجه و خطرناک کارزار دولتی را برای ارعاب روزنامه‌نگاران ایرانی شاغل در خارج از کشور نشان می‌دهد.»

کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل نیز پیشتر اعلام کرده بود موساد، سازمان امنیت داخلی بریتانیا، ام‌آی۵ را درباره تهدید جانی علیه شهروندان ایرانی در بریتانیا به ویژه روزنامه‌نگاران شاغل در ایران‌اینترنشنال آگاه کرد.

این اولین بار نیست که تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه رسانه‌های فارسی‌زبان در بریتانیا مطرح می‌شود.

سه سال پیش و در پی اعتراضات آبان‌ ماه ۱۳۹۸، اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا در بیانیه‌ای برای محکومیت تهدید علیه کارکنان شبکه‌ ایران‌اینترنشنال و بخش فارسی بی‌بی‌سی، از حکومت ایران خواست کارزار آزار و اذیت روزنامه‌نگاران ایرانی را متوقف کند.

همان زمان، فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران خبر از موارد مشابهی داد و اعلام کرد روزنامه‌نگاران ایرانی ساکن آلمان، فرانسه و جمهوری چک هم مورد آزار و تهدیدهای مشابهی قرار گرفتند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
امروز
۲۴
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.