خبرگزاری دفاع مقدس مدعی تامین مالی کافه‌های اطراف دانشگاه تهران از سوی اروپایی‌ها شد

شنبه ۱۴۰۲/۰۷/۰۸

انتشار نامه‌ای از سوی محمد مقیمی، رییس دانشگاه تهران در مورد تعطیلی کافه‌های اطراف این دانشگاه، واکنش‌های زیادی در پی داشته است. خبرگزاری دفاع مقدس، وابسته به ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، نوشت این کافه‌ها از طرف «سفارت‌خانه‌های اروپایی» حمایت مالی می‌شدند.

این خبرگزاری روز شنبه ۸ مهر اعلام کرد از مجموع ۱۵۰ کافه موجود در اطراف دانشگاه تهران، بلوار کشاورز و پارک هنرمندان، بیش از نیمی از آن‌ها «صرفه اقتصادی نداشتند».

بنا بر ادعای این گزارش، دلیل ادامه فعالیت این کافه‌ها علی‌رغم نداشتن سودآوری، این بوده است که «تمامی این‌ها از یک منبع مالی تامین می‌شدند».

خبرگزاری دفاع مقدس، «سفارت‌خانه‌های اروپایی» را متهم کرد که بخشی از بودجه این کافه‌ها را تامین می‌کرده‌اند.

این گزارش همچنین نوشت این کافه‌ها به «مراکزی برای شبکه‌سازی علیه امنیت ملی» و «پاتوقی برای اعمال خلاف امنیت و شرع» تبدیل شده بودند.

در روزهای گذشته نامه‌ای از محمد مقیمی در فضای مجازی منتشر شد که در آن رییس دانشگاه تهران از تعطیلی «کلیه کافه‌های اطراف دانشگاه» در طول یک سال‌و‌نیم گذشته خبر داد.

مقیمی نوشت از میان مجموعه کافه‌ها، تنها «کافه گدار» که فعالیت آن «مغایر با ارزش‌های اسلامی و سیاست‌های علمی و پژوهشی دانشگاه» است، همچنان به کار خود ادامه می‌دهد.

او پیش‌بینی کرد با توجه به تلاش‌های انجام شده از سوی دانشگاه تهران، به زودی این کافه نیز تعطیل شود.

نیکا شاکرمی، از کشته‌شدگان خیزش انقلابی شهروندان علیه جمهوری اسلامی، تا پیش از کشته شدن در روز ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ در این کافه کار می‌کرد.

مقیمی دلیل تعطیلی این کافه‌ها را «جلوگیری از اشاعه فرهنگ غیرخودی» اعلام کرد.

او این نامه را در روز یکم شهریور ماه سال جاری و در پاسخ به نامه رییس کمیسیون فرهنگی مجلس نوشته بود.

سایت تابناک اما انتشار این نامه در فضای مجازی را نتیجه هک شدن وب‌سایت وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری جمهوری اسلامی دانست.

وب‌سایت وزارت علوم روز اول مهر به‌ دلیل «حملات سایبری» گروه هکری «قیام تا سرنگونی»، نزدیک به سازمان مجاهدین خلق از دسترس خارج شد.

گروه قیام تا سرنگونی اعلام کرد ۵۰۰ سرور، کامپیوتر، سایت و سامانه وزارت علوم را هک و به بیش از ۲۰ هزار سند دسترسی پیدا کرده است.

از سوی دیگر اما حسن نوروزی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با دفاع از تعطیل کردن کافه‌های اطراف دانشگاه گفت: «اطراف دانشگاه باید دارای محیط امنی برای تحصیل باشد نه برای کسب و کارها.»

او در واکنش به این موضوع که تمامی این کافه‌ها دارای مجوز قانونی فعالیت بوده‌اند، تاکید کرد: «۱۰ بار دیگر هم بپرسید می‌گویم اطراف دانشگاه باید محل تحصیل علم و دانش باشد».

هم‌زمان روزنامه هم‌میهن در یادداشتی در روز چهارم مهر با انتقاد از تعطیلی این کافه‌ها، این تصمیم را مشابه اقدامات حکومت طالبان در افغانستان دانست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
حرف آخر با پوریا زراعتی
خبرها
تیتر اول با نیوشا صارمی

شنیداری

پادکست‌ها