امام جمعه راسک: خبر تجاوز فرمانده انتظامی به یک دختر نوجوان بلوچ را تایید می‌کنم

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۷/۰۴

مولوی عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه موقت شهرستان راسک در استان سیستان و بلوچستان خبر تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ را تایید کرد و خواستار مجازات «هر چه سریع‌تر این مامور متجاوز» شد.

عبدالغفار نقشبندی روز دوشنبه چهارم مهر با انتشار بیانیه‌ای نوشت اظهارات این دختر خردسال و همچنین‌ خانواده او را شنیده و «از شدت جنایت صورت گرفته نفس در سینه» او حبس شده است.

امام جمعه موقت راسک تاکید کرد که بر اساس «وظیفه ایمانی و وجدانی خود» سکوت نکرده تا «این مامور متجاوز به سزای اعمال ننگین خود برسد.»

مولوی نقشبندی همچنین خواستار محاکمه علنی این فرمانده نیروی انتظامی شده است.

ابراهیم کوچکزایی فرمانده نیروی انتظامی چابهار متهم به تجاوز به دختری ۱۵ ساله شده اما تاکنون واکنشی نشان نداده است.

پیشتر خبرگزاری «حال‌وش»، رسانه محلی سیستان و بلوچستان گزارش داده بود که در تاریخ ۱۰ شهریورماه ۱۴۰۱، این سرهنگ نیروی انتظامی به بهانه بازجویی از این کودک در یک پرونده قتل، او به اتاق استراحت خود برده و در آنجا به وی تجاوز کرده است.

اوایل مهرماه، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، سکوت خود و دیگر علمای منطقه در این مورد را «معنادار» خواند اما اشاره‌ای به موضوع «تجاوز» نکرد و ماجرا را به «اتفاق پیش آمده» تقلیل داد.

عبدالحمید روز جمعه در واکنش به این اتفاق گفت: «از ما و علمای منطقه انتقاد شده که چرا سکوت اختیار کرده‌اید! این سکوت ما معنادار است. ما می‌خواهیم روشن شود که چه پیش آمده است. ما نمی‌توانیم بلافاصله موضع‌گیری کنیم. باید بررسی کنیم تا واقعیت روشن شود و دچار اشتباه نشویم.»

او با توصیه به حضور «یک دستیار زن در کنار بازجو یا قاضی در مسائل قضایی مربوط به زنان» از مسوولان امر خواست با حساسیت این موضوع را بررسی، پیگیری و شفاف‌سازی کنند.

شهرستان راسک یکی از شهرهای محروم ایران است که حتی امکاناتی چون آب آشامیدنی ندارد و تاکنون کودکان این شهر چندین بار هنگام برداشت آب از رودخانه و برکه غرق شده‌اند.

مولوی نقشبندی تاکنون چندین بار از سوی ماموران نیروهای امنیتی در سال‌های اخیر تحت فشار و احضار قرار گرفته است.

به گزارش هرانا، او و پدرش به همراه چند تن دیگر به مدت سه سال و نیم به اتهام «ﻣﺤﺎﺭﺑﻪ ﻭ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﻣﻠﯽ» در بازداشت بوده‌اند که برای آنها احکام اعدام و زندان طولانی مدت صادر شده بود، اما پس از آنکه دیوان عالی کشور رای به نقض این احکام داد با تودیع قرار وثیقه‌های سنگین آزاد شدند.

پیشتر طبق سند و اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، یک معلم مرد ۵۵ ساله در اسلامیه، واقع در شهرستان فردوس استان خراسان جنوبی، به دست‌کم ۱۸ دختر دانش‌آموز هشت تا ۱۱ ساله تعرض جنسی کرده است.

بر اساس این اطلاعات، معلم مورد نظر به بهانه برگزاری کلاس‌های خصوصی در پارکینگ خانه‌اش برای دانش‌آموزان دختر، اقدام به تعرض جنسی به آنان کرده است.

در چند سال گذشته دست‌کم دو پرونده تعرض جنسی به دانش‌آموزان در ایران خبرساز شده است. یک پرونده که به رسانه‌ها راه یافت درباره آزار و اذیت جنسی تعدادی از دانش‌آموزان دبیرستان پسرانه معین در تهران بود. در پرونده دوم نیز خبر تعرض جنسی به تعدادی از دانش‌آموزان یک دبستان در اصفهان از سوی یک عضو انجمن اولیا و مربیان این مدرسه منتشر شد.

در هر دو مورد، وزارت آموزش و پرورش و مدیران ارشد و میانی آن وقوع «تجاوز» را به «آزار جنسی» و در مراحل بعدی به «رفتار خارج عرف» تقلیل دادند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها