بحران کمبود عوامل سرکوب؛ وابستگان سپاه از دادن پاسخ مثبت به فراخوان نیرو خودداری می‌کنند

جمعه ۱۴۰۱/۰۷/۲۲

گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال حاکی از خودداری گروهی از بازنشستگان و وابستگان نیروی بسیج و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از حضور در برنامه‌های سازماندهی‌ شده برای مقابله با خیزش مردم است.

بر اساس تصویر پیامکی که در اختیار ایران‌اینترنشنال قرار گرفته، سپاه پاسداران برای سرکوب اعتراضات مردمی از بازنشستگان، خانواده‌ها و وابستگان سپاه و بسیج خواسته است تا خود را به این نیرو معرفی کنند اما با خودداری آن‌ها مواجه شده است.

بر اساس این پیامک‌ها،‌ به وابستگان این نیروی نظامی جمهوری اسلامی گفته شده است که «در شرایط حساس کنونی»، روز شنبه ۲۳ مهر ساعت هشت صبح در میدان سپاه، ستاد محمد رسول‌الله حضور یابند.

این در حالی است که معترضان برای روز شنبه ۲۳ مهر فراخوان‌های متعددی به منظور برگزاری تجمع منتشر و از مردم دعوت کرده‌اند تا از ساعت ۱۲ ظهر در تمامی شهرهای ایران به خیابان بیایند.

بنا بر اخباری که به ایران‌اینترنشنال رسیده اما بسیاری از این افراد، خانواده‌ها و وابستگان سپاه و بسیج از مشارکت در سرکوب اعتراضات سراسری خودداری کرده و در این امر مشارکت نمی‌کنند.

آن‌ها با طرح بهانه‌هایی مانند این که در سفر هستند، درگیر بیماری شده‌اند و مواردی از این قبیل، از حضور و مشارکت در سرکوب اعتراضات مردمی سر باز می‌زنند و همین امر موجب شده تا جمهوری اسلامی در تلاش برای پایان دادن به خیزش مردم با مشکلات متعددی مواجه شود.

این البته اولین بار نیست که سپاه پاسداران برای انجام عملیات‌های خود به بازنشستگان و خانواده سپاهیان و بسیجیان متوصل می‌شود.

در ماه‌های گذشته نیز اخباری درباره این که نیروی قدس سپاه برای انجام عملیات برون‌مرزی از بازنشستگان سپاه استفاده کرده، منتشر شده بود.

اکنون و در حالی که حدود یک‌ماه از آغاز خیزش سراسری مردم ایران گذشته و این اعتراضات همچنین ادامه دارد، جمهوری اسلامی از هیچ تلاشی برای مقابله با این اعتراضات فروگذار نکرده است.

بر اساس آخرین آمار ارائه‌ شده از سوی سازمان حقوق بشر ایران، در این اعتراضات تاکنون دست‌کم ۲۰۱ نفر کشته شده‌اند که ۲۳ نفر از آنان کودکان زیر ۱۸ سال بوده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پوشش ویژه
جهان‌نما
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید