مولوی عبدالحمید: نیروهای مسلح کجا تعلیم دیدند که معترضان را با گلوله جنگی می‌زنند؟

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در نخستین نماز جمعه پس از چهلم قربانیان جمعه خونین این شهر در روز هشتم مهر، کشتار مردم خاش را حادثه‌ای دلخراش خواند و گفت: «هر انسان آزاده‌ای از جمعه خونین و حوادث زاهدان و خاش و کشته شدن مردم با گلوله جنگی آزار می‌بیند.»

او روز ۲۰ آبان و در خطبه‌های نماز جمعه به بیانیه نمایندگان مجلس برای صدور احکام سنگین از جمله اعدام برای معترضان اشاره کرد و گفت: «شنیدم نمایندگان مجلس بیانیه خیلی تندی را نسبت به معترضان امضا کرده‌اند و متعجب شدم که مجلس، خانه ملت است و شما نماینده مردم هستید؛ باید این را ترویج دهید که حرف مردم شنیده شود.»

او خطاب به نمایندگان مجلس ادامه داد: «شما باید از مردم دفاع کنید که با گلوله جنگی زده نشوند. سفارش کنید که زندانی‌ها را آزاد کنند اما شما که در نامه‌تان سخت‌ترین مجازات را برای مردم طلب می‌کنید، آیا شایسته نمایندگی ملت هستید؟ در جای دیگر دنیا هیچ نماینده‌ای این کار را می‌کند؟»

اسماعیل‌زهی با اشاره به سخنان اخیر نایب رییس مجلس مبنی بر تجزیه‌طلب خواندن معترضان سیستان‌ و بلوچستانی گفت: «از یک نماینده انتظار نمی‌رود مردم خوب و وطن‌دوست و مرزدار را جدایی‌طلب و تجزیه‌طلب و اغتشاشگر بخواند.»

او در ادامه خطبه‌های خود اتحاد امروز مردم ایران را ناشی از «فشارهای زندگی، آزادی‌خواهی و عدالت‌طلبی» خواند و خطاب به حاکمیت گفت: «ضعف‌های خودتان را ببینید و گردن دشمن نیندازید. این مردمی که امروز فریاد می‌زنند به خاطر تحریک خارجی‌ها نیست. به این دلیل است که گرفتارند و آزادی ندارند.»

عبدالحمید اسماعیل‌زهی با اشاره به حوادث دلخراش جمعه خونین زاهدان و کشتار خاش به دست نیروهای مسلح گفت: «ما نمی‌دانیم بعضی از این نیروهایی که از بیت‌المال روزی می‌خورند کجا تعلیم و آموزش دیدند که این‌گونه معترضان را که تنها سنگی پرتاب کردند و اعتراض داشتند، با گلوله جنگی زدند؟»

او در ادامه با اشاره به ابراز همدردی همه مردم ایران از مناطق کردنشین تا تهران و مشهد و اصفهان و شهرهای دیگر در چهلم «شهدای زاهدان» گفت: «این بهترین نمونه و الگوی وحدت را به نمایش گذاشت. این وحدت و همدردی است که تمامیت ارضی ما را تضمین می‌کند و امنیت ملی ما را بالا می‌برد.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه گفت: «بعضی می‌گویند شما اگر آزادی نداشتی این حرف‌ها را نمی‌زدی. احزاب و تشکل‌ها کجا آزادند؟ کجا آزادی کلام و بیان هست؟ آزادی قلم و بیان محدود است. سانسور شدید وجود دارد. بسیاری از روزنامه‌نگاران الان زندان هستند.»

او یادآور شد: «از این حادثه تکان خوردم که در دولت‌های گذشته، ۱۲ روزنامه را یک قاضی با یک حکم و یک شبه بست. کجای دنیا چنین کاری می‌کنند؟ کجای دنیا قلم را این‌طور محدود می‌کنند؟ البته مقایسه من با دنیای آزاد است که دموکراسی دارند.»

عبدالحمید اسماعیل‌زهی همچنین «شرف و عزت نیروهای مسلح» را در کشته شدن برای حفاظت از مردم خواند و به دستگاه قضایی توصیه کرد معترضان را محارب نشناسد، احکام سنگین به بازداشتی‌ها ندهد و زندانیان سیاسی را آزاد کند.

امام جمعه اهل سنت زاهدان با تاکید بر این‌که امروز حتی برای مسوولان رده بالا هم روشن شده در حادثه ناگوار جمعه خونین زاهدان «مردم به ناحق کشته شدند»، خواسته خانواده کشته‌شدگان اعتراضات سیستان‌وبلوچستان را «محکوم کردن جنایت از سوی حکومت»، «محاکمه عاملان و آمران» و نیز «رفع اتهام تجزیه‌طلبی از مردم معترض» عنوان کرد.

او همچنین گفت که به خانواده کشته‌شدگان جمعه خونین زاهدان پیشنهاد پول داده شده و آن‌ها رد کرده‌اند و گفته‌اند که پول نمی‌خواهند، بلکه عزت و حرمتشان باید حفظ شود.

تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز با سیما ثابت

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید