شاهزاده رضا پهلوی: جمعه خونین زاهدان انتقام یک رژیم ضدایرانی از ملت ایران بود

جمعه ۱۴۰۲/۰۷/۰۷

در سالگرد جمعه خونین زاهدان، جو سنگین امنیتی در سیستان و بلوچستان شدت گرفته و نهادهای سرکوبگر برای مردم این استان پیام‌های تهدیدآمیز ارسال می‌کنند. در همین حال، شاهزاده رضا پهلوی در پیامی جمعه خونین زاهدان را «انتقام یک رژیم ضدایرانی از ملت ایران» با مسئولیت علی خامنه‌ای خواند.

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی در شبکه اجتماعی اکس گفت که در هشتم مهرماه سال گذشته، «ایران در زاهدان خلاصه شده بود و تک‌تک گلوله‌هایی که به سر و تن بی‌پناه‌ترین فرزندان ایران شلیک شد، گلوله‌هایی بود که تمامیت ایران را هدف گرفته بود».

شاهزاده رضا پهلوی نوشت که «بی‌تردید آمر و مسئول اصلی» کشتار جمعه خونین زاهدان،«شخص علی خامنه‌ای است، و همان‌گونه که رهبران دینی اهل سنت ایران نیز گفته‌اند، او نمی‌تواند از این مسئولیت شانه خالی کند.»

شاهزاده رضا پهلوی نوشت که خانواده کشته‌شدگان و همه آسیب‌دیدگان آن جمعه خونین، «اطمینان داشته باشند که به پرونده این جنایت در یک دادگاه ملی که شفافیت حداکثری بر آن حاکم باشد، رسیدگی خواهد شد و آمران و عاملان کشتار فرزندان ایران با مجازات لازم، قانونی و منصفانه روبرو خواهند شد.»

در همین حال، سایت حال‌وش اعلام کرد که در آستانه سالگرد جمعه خونین زاهدن، برخی نهادهای امنیتی و قضایی به مشترکین تلفن همراه در سیستان و بلوچستان، پیامک‌های تهدیدآمیز ارسال کرده‌اند.

با تشدید جو امنیتی در آستانه نخستین سالگرد جمعه خونین زاهدان، گزارش‌ها حاکی از اعزام گسترده ماموران نظامی و سرکوب‌گر از سه استان‌ همجوار سیستان و بلوچستان یعنی کرمان، خراسان جنوبی و هرمزگان به زاهدان و دیگر نقاط استان سیستان و بلوچستان است.

به گزارش حال‌وش، نیمه‌شب چهارشنبه کاروانی از نیروهای نظامی کرمان همراه با خودرو و موتورسیکلت‌هایی که با تریلی حمل می‌شدند وارد شهر زاهدان شدند.

از سوی دیگر در یک هفته گذشته فراخوان‌های متعددی نیز از سوی گروه‌های فعالان حقوق بشر و شهروندان بلوچ‌ در مورد گرامی‌داشت جمعه خونین زاهدان منتشر شده که در آنها از همه ایرانیان در شهرهای مختلف دعوت شده است تا در حرکتی هماهنگ این فاجعه را محکوم کنند.

مولوی عبدالغفار نقشبندی، امام جمعه پیشین شهر راسک و از چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی، خواهان پیوستن شهروندان به اعتراض و اعتصاب در روزهای هفتم و هشتم مهر شد.

او علی خامنه‌ای را «یزید زمان» خواند و از شهروندان خواست با تداوم دادخواهی، «فریاد مظلومان» باشند.

هشتم مهر ۱۴۰۱ که به جمعه خونین زاهدان مشهور است، تجمعی از سوی نمازگزاران در اعتراض به تجاوز یک فرمانده نیروی انتظامی به یک دختر ۱۵ ساله بلوچ در چابهار شکل گرفت.

در واکنش، ماموران نظامی از جمله با تک‌تیراندازهای مستقر بر پشت‌بام‌ها با گلوله‌های جنگی تجمع‌کنندگان و البته شهروندان دیگر را در مصلای زاهدان هدف قرار دادند.

در جریان این حمله وحشیانه، دست‌کم ۱۰۳ شهروند شامل چندین کودک و نوجوان کشته و ده‌ها تن دیگر قطع نخاع، نابینا و مجروح و نقص عضو شدند.

حدود یک ماه بعد و در روز ۱۳ آبان حمله مرگ‌بار دیگری این‌بار در شهر خاش رخ داد و با شلیک گلوله‌های جنگی ماموران امنیتی به نمازگزاران این شهر، دست‌کم ۱۸ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر مجروح شدند.

پس از جمعه خونین، مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، پیوسته در خطبه‌های انتقادی خود علی خامنه‌ای را به عنوان «فرمانده کل قوای نظامی» در برابر کشته‌شدگان این واقعه مسوول دانسته است.

سخنان انتقادی او خطاب به حکومت، حمایت از خیزش انقلابی و همچنین ضرورت برگزاری رفراندوم برای تن دادن به خواست معترضان نیز همچنان ادامه یافته است.

جمهوری اسلامی به منظور تهدید و فشار بر او و نیز سرکوب راهپیمایی‌های اعتراضی که پس از نماز جمعه هر هفته زاهدان در خیابان‌های این شهر شکل می‌گیرد، دست به اقدامات گسترده‌ای زده است که بازداشت صدها شهروند طی یک سال گذشته از آن جمله است.

با وجود این سرکوب‌ها، جمعه‌های اعتراضی زاهدانی‌ها و البته راهپیمایی شهروندان برخی دیگر از مناطق سیستان و بلوچستان مانند خاش، ‌سرباز، راسک و دیگر شهرها ادامه یافته است.

معترضان در شعارهای حدود ۵۰ هفته اخیر خود بارها علی خامنه‌ای، سپاه و بسیج را جنایتکار خطاب کرده و خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی شده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
هنر ایستادگی
کلید واژگان خامنه‌ای

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.