جمعه‌های اعتراض در استان سیستان و بلوچستان؛ مردم زاهدان، خاش و ایرانشهر به خیابان‌ها آمدند

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۲۰

در ادامه خیزش انقلابی ایرانیان علیه جمهوری اسلامی، مردم معترض در سیستان‌ و بلوچستان همچون جمعه‌های گذشته، پس از نماز جمعه ۲۰ آبان با سر دادن شعار علیه جمهوری اسلامی، در شهرهای مختلف این استان به خیابان آمدند. معترضان از جمله شعار دادند: «از خاش تا زاهدان، جانم فدای ایران ...»

در تداوم جمعه‌های اعتراضی استان سیستان و بلوچستان، مردم پس از نماز جمعه در شهرهای زاهدان، خاش، ایرانشهر، راسک، چابهار، سراوان و ...، دست به برگزار کردن تجمع اعتراضی زدند.

بر اساس گزارش‌ها و ویدیوهای منتشر شده، مردم معترض در منطقه جکیگور، محور ترانزیتی سرباز به چابهار را مسدود کردند.

تصاویر رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند مردم شهرهای مختلف این استان در اعتراضات خود، پلاکاردهایی با مضامین ترانه «برای ...»‌ شروین حاجی‌پور و همچنین شعار «زن زندگی آزادی» حمل کردند.

راسک

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند در پی تلاش ماموران امنیتی برای سرکوب اعتراضات در راسک، شماری از مردم با پرتاب سنگ به ساختمان فرمانداری حمله کردند.

در همین شهر شماری از شهروندان با سر دادن شعارهای اعتراضی همچون «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر بسیجی» تجمع کردند.

بر اساس گزارش‌ها، برخی معترضان در این شهر بر اثر شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای زخمی شدند.

سراوان

ویدیوهایی از سراوان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهند مردم این شهر نیز با سر دادن شعار «مرگ بر بسیجی» دست به تجمع زدند.

همچنین گزارش شده است که ماموران با تیراندازی به سمت معترضان، سعی کردند تجمعات شکل گرفته را سرکوب کنند.

چابهار

گزارش‌ها حاکی از تجمع مردم معترض در چابهار با شعار «مرگ بر دیکتاتور» است.

ماموران امنیتی به سوی معترضانی که در این شهر به خیابان آمده بودند، گاز اشک‌آور شلیک کردند.

زاهدان

مردم زاهدان پس از برگزاری نماز جمعه به خیابان آمدند و علیه روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی و علی خامنه‌ای، ولی فقیه و رهبر فعلی جمهوری اسلامی شعار دادند.

تصویری که به ایران‌اینترنشنال رسیده نشان می‌دهد در جریان اعتراضات، دو تن از شهروندان دستان خود را در کنار جمعیت معترضان بالا برده و علامت پیروزی نشان می‌دهند.

بر اساس گزارش‌های منابع محلی، در نقاطی از شهر زاهدان صدای تیراندازی ماموران قابل شنیدن بوده است.

پیش از آن هم یک ویدیوی رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان داد ماموران نظامی حکومت در پی اعتراضات مردم زاهدان، برای آمادگی به منظور سرکوب، در مدرسه‌ها مستقر شدند.

«مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی»، «مرگ بر بسیجی»، «مرگ بر سپاهی» و ...، از جمله شعارهای مردم زاهدان در اعتراضات امروز بود.

معترضان این شهر همچنین به همراهی مردم دیگر نقاط ایران اشاره کردند و شعار «از زاهدان تا تهران،‌ جانم فدای ایران» سر دادند.

«از خاش تا زاهدان، جانم فدای ایران» دیگر شعار مردم معترض در زاهدان بود.

از راهپیمایی اعتراضی مردم زاهدان همچنین شعارهایی چون «ننگ ما ننگ ما، مجلس الدنگ ما»، «می‌کشیم می‌کشیم آن‌که برادرم کشت»، «بسیجی جیره‌خور، آخرشه خوب بخور» و «زندانی سیاسی آزاد باید گردد» شنیده شد.

ایرانشهر

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای امنیتی در ایرانشهر به سمت مردم معترض گاز اشک‌آور شلیک کردند.

شماری از مردم معترض در این شهر پس از نماز جمعه به خیابان‌ها آمدند و شعارهایی چون «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

خاش

مردم خاش اما در جریان اعتراضات خود تابلوی خیابان قاسم سلیمانی را از جا کنده و لگدمال کردند.

مردمی که در این شهر به خیابان آمدند، پلاکارد «بلوچستان مظلوم» را در راهپیمایی خود حمل کردند.

نمازگزاران این شهر پس از پایان نمازجمعه در خیابان‌ها علیه علی خامنه‌ای شعار دادند.

مردم معترض در این شهر شعارهایی چون «مرگ بر بسیجی» نیز سر دادند.

جمعه هفته گذشته (۱۳ آبان ماه) و پس از نماز جمعه، در جریان اعتراضات شهر خاش که با تیراندازی نیروهای امنیتی به سوی مردم همراه شد، ده‌ها تن از جمله دو کودک، کشته و زخمی شدند.

سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای نوشت نیروهای امنیتی در سرکوب مرگ‌بار تظاهرات مسالمت‌آمیز بعد از نماز جمعه در شهر خاش، حداقل ۱۸ معترض، رهگذر و نمازگزار از جمله دو کودک را کشته و ده‌ها نفر را مجروح کردند.

این سازمان از جامعه بین‌المللی خواست برای جلوگیری از کشتار بیشتر معترضان در این استان اقدام فوری کند و نوشت: «معترضان اقلیت مظلوم بلوچ بار سنگین سرکوب وحشیانه تظاهرات نیروهای امنیتی را متحمل شده‌اند.»

اعتراضات اما در حالی در شهرهای مختلف استان سیستان‌ و بلوچستان ادامه یافت که در روزهای گذشته و همزمان با چهلمین روز کشته شدن مردم زاهدان در جمعه خونین این شهر در روز هشتم مهر، مردم شهرهای مختلف کشور به خیابان آمدند و در حمایت از معترضان این استان شعار دادند.

بر اساس گزارش‌هایی که نهادهای حقوق بشری منتشر کردند، در جریان جمعه خونین زاهدان، حدود ۱۰۰ نفر به دست نیروهای مسلح جمهوری اسلامی کشته شدند.

اخبار
جام جهانی با مردم
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید