قیام مردم زاهدان در جمعه‌ای دیگر؛ معترضان با شعار علیه علی خامنه‌ای به خیابان آمدند

جمعه ۱۴۰۱/۰۸/۰۶

مردم زاهدان شش آبان برای چهارمین هفته پس از جمعه خونین این شهر، بعد از نماز جمعه به خیابان‌ها آمدند. به گزارش منابع محلی به نقل از شاهدان عینی، نیروهای امنیتی با تیراندازی مستقیم به معترضان، باعث کشته و زخمی شدن شماری از شهروندان شدند. در سراوان و ایرانشهر نیز تظاهراتی برپا شد.

ویدیوهای رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهند نمازگزاران در زاهدان، پس از نماز جمعه راهپیمایی کردند.

مردم، برخی خیابان‌های شهر را مسدود کرده و رو به ماموران شعار «بی‌شرف بی‌شرف» سر دادند.

صدها معترض در خیابان‌های زاهدان به حرکت در آمده و شعار «می‌کشم می‌کشم، آن‌که برادرم کشت»، «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه»، «مرگ بر بسیجی» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

بر اساس گزارش رسیده از منابع محلی در زاهدان،‌ تعدادی از مردم در جریان اعتراض روز جمعه در اثر تیراندازی نیروهای امنیتی کشته و زخمی شدند.

شاهدان عینی گفتند دو نفر را که کشته شده بودند، به داخل مسجد مکی برده‌اند.

ویدیوها و گزارش‌های منتشر شده حاکی از آن است که یک کودک در پی اصابت گلوله ماموران در جریان سرکوب معترضان در زاهدان کشته شد.

علاوه بر زاهدان، در دیگر شهرهای استان سیستان و بلوچستان همچون ایرانشهر و سراوان نیز تظاهراتی علیه جهموری اسلامی شکل گرفت.

مردم در اعتراضات سراوان شعار «امسال سال خونه،‌ سیدعلی سرنگونه» سر دادند.

در این دو شهر، صدای تیراندازی ماموران شنیده شد.

عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌های امروز نماز جمعه از مردم معترض خواست تا احساسات خود را کنترل کنند: «اگر خواستید در خیابان شعار بدهید و تکبیر بگویید حرفی نیست اما فقط در خیابان مدنی و محدوده همین‌جا [خیابانی که مصلای مکی در آن قرار دارد] از مدنی به آن طرف، هر کسی به خانه‌اش برود تا اتفاقاتی پیش نیاید.»

در مقابل توصیه امام جمعه زاهدان اما نیروهای امینی بی‌محابا به معترضان تیراندازی کردند.

از هشتم مهر تاکنون، پس از نمازهای جمعه، اعتراضاتی در زاهدان شکل گرفته است که جرقه آن با خشم عمومی مردم از موضوع «تجاوز یک فرمانده انتظامی» به یک دختر نوجوان بلوچ زده شد.

در تظاهرات روز هشتم مهر که از آن با عنوان «جمعه خونین» یاد می‌شود، نیروهای امنیتی به سمت مردم شلیک کردند. در پی این درگیری، تاکنون ۹۳شهروند زاهدان کشته شده‌اند که تعدادی از آن‌ها کودک بودند.

تازه‌ترین خبرها

حرف آخر با پوریا زراعتی
پوشش ویژه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید