هفت زن زندانی در اوین با تحصن در سالگرد مهسا در حیاط زندان شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۵

بنا بر اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، زنان تحصن‌کننده در بند زنان زندان اوین، شب سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی را «شب ظلم بی‌امان حکومت دینی» خوانده،‌ علیه حکومت شعار داده و از رفتن به داخل بند امتناع کردند. آن‌ها همچنین شال و روسری خود را در حیاط اوین آتش زدند.

آزاده عابدینی، سپیده قلیان، شکیلا منفرد، گلرخ ایرایی، نرگس محمدی، محبوبه رضایی و ویدا ربانی، هفت زندانی سیاسی هستند که روز جمعه اعلام کردند «برای حمایت از مردم و اعتراض علیه حکومت» از ۲۴ شهریور در حیاط زندان اوین تحصن می‌کنند.

عابدینی، منفرد، ایرایی و محمدی روز شنبه شال‌ها و روسری‌های خود را در حیاط زندان اوین به آتش کشیدند.

آن‌ها اعلام کردند در اعتراض به «ظلم بی‌امان حکومت استبدادی دینی» و در روزی که به بهانه حجاب اجباری ملتی را به سوگ مرگ مظلومانه مهسا و ده‌ها مرد و زن دیگر ایران نشاندند، این حرکت نمادین را انجام داده‌اند.

همچنین بنا بر گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، در همین راستا آن‌ها از رفتن به داخل بند زنان اوین امتناع کرده و در حیاط زندان شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «زن زندگی آزادی» سر دادند.

این هفت زندانی سیاسی روز شنبه ۲۵ شهریور هم در حیاط زندان سرود «به‌نام تو که اسم رمز ماست/ شب مهسا طلوعِ صد نداست» را دسته‌جمعی خواندند.

آن‌ها در بیانیه‌ای که روز گذشته در صفحه اینستاگرام نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی منتشر شد از مردم ایران و جهان خواستند «صدای معترضان و مخالفان» باشند.

در بخشی از بیانیه این هفت زندانی سیاسی زن آمده است: «بغض کشته شدن و اعدام مظلومانه دختران و پسران سرزمینمان در خیابان‌ها و زندان‌ها، کور کردن معترضان، بازداشت، شکنجه و زندان به‌پاخاستگان، زخمی است بر جان و روانمان اما شعله امید و انگیزه‌ای است برای تداوم مبارزه تا لحظه پیروزی‌مان.»

علاوه بر آن‌ها، شماری دیگر از زندانیان سیاسی نیز به منظور هم‌بستگی با شهروندان معترض دست به اعتصاب غذا زدند.

علی یونسی، دانشجوی مدال‌آور المپیاد جهانی نجوم و امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشوری که هر دو در اوین زندانی هستند، اعلام کردند که از روز پنج‌شنبه تا شنبه که مصادف با سالگرد بازداشت تا قتل مهسا امینی است، اعتصاب غذای تر خواهند کرد.

مصطفی تاجزاده، سعید مدنی، حسین رزاق، مهدی محمودیان و محمد نجفی هم با انتشار نامه‌ای از اوین اعلام کردند در اعتراض به «تداوم سیاست‌های سرکوب‌گرانه و ضد زن حکومت» و در هم‌بستگی با «خواسته‌های معترضان از جمله توقف حجاب اجباری»، روز شنبه ۲۵ شهریور دست به اعتصاب غذا می‌زنند.

با وجود تلاش حکومت برای سرکوب شهروندان به منظور پیشگیری از شکل‌گیری تجمع در نخستین سالگرد خیزش انقلابی، کنش‌های اعتراضی شهروندان و زندانیان سیاسی از روزها قبل آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

در روزهای منتهی به سالروز قتل حکومتی مهسا ژینا امینی، ویدیوهای متعددی از چاپ و پخش تراکت‌های دعوت به تجمع، دیوارنگاری و سر دادن شعارهای شبانه منتشر شد.

فراخوان‌های متعددی نیز چه از سوی شهروندان و چه نهادها و تشکل‌ها برای اعتصاب سراسری و تجمع در داخل ایران و شهرهای جهان منتشر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها