عبدالله مهتدی به ایران‌اینترنشنال: تلاش برای ایجاد وحدت در اپوزیسیون ضروری است

شنبه ۱۴۰۲/۰۶/۲۵

عبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله کردستان ایران، در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال، تلاش برای ایجاد وحدت در اپوزیسیون را ضروری خواند و گفت چنین اتحادی باید به تشکیل یک ائتلاف، و مهم‌تر از آن به ایجاد یک آلترناتیو معتبر در چشم مردم ایران و جهان منجر شود.

عبدالله مهتدی با تاکید بر اینکه نیروهای سیاسی کرد باید در جهت نزدیک‌تر کردن مردم کشور با مناطق کردنشین ایران تلاش کنند، گفت: «انقلاب «زن، زندگی، آزادی» متعلق به همه مردم ایران است. در همین راستا، احزاب کرد در کنار سایر احزاب ایرانی در نشست‌ها و گردهمایی‌های مختلف در سراسر جهان شرکت می‌کنند.»

مهتدی ضمن ابراز مخالفت با مواضع افراطی در گروه‌های اپوزیسیون، تاکید کرد: باید جرات داشت و به اتحادهای سیاسی حساب شده وارد شد و با درس گرفتن از اشتباهات گذشته، با هم به اتحاد رسید و از اختلاف‌ پرهیز کرد.

او افزود: «موج‌های جدیدی که در ایران به راه خواهد افتاد در میان نیروهای سیاسی امید و اعتماد به نفس جدیدی را ایجاد خواهد کرد.»

مهتدی خاطرنشان کرد: احزاب کرد برای ۲۵ شهریور در شهرهای کردنشین فراخوان اعتصاب داده‌اند، اما در ارتباط با اعتراضات، مکان و زمان خاصی مشخص نکرده‌اند، زیرا با توجه به توازن دقیق و حساسی که در هر ساعتی در نقاط مختلف شهرهای مختلف رخ می‌دهد، تشخیص شکل‌دهی این اعتراضات با فعالان، جوانان و شبکه‌های سیاسی محلی است.

این فعال سیاسی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی در سالگرد خیزش انقلابی مردم جو امنیتی را بر شهرهای ایران و به ویژه بر مناطق کردنشین حاکم کرده، گفت: با این وجود، مردم شهرهای مختلف با شعاردهی و روشن‌ کردن آتش اعتراضات خود را ادامه می‌دهند.

عبدالله مهتدی خاطرنشان کرد جمهوری اسلامی می‌خواهد با ایجاد ترس و ناامیدی در مردم، این تصور را ایجاد کند که احزاب کرد به دنبال مبارزه مسلحانه هستند، اما حکومت خود می‌داند این موضوع حقیقت ندارد.

مهتدی گفت: جمهوری اسلامی در آستانه سالگرد خیزش انقلابی فشارها را بر احزاب کرد افزایش داده و سعی دارد در این زمینه بر حکومت عراق نیز اعمال نفوذ کند. حتی احتمال حمله‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی علیه مواضع احزاب کرد وجود دارد.

این فعال سیاسی افزود: رشته‌هایی که جمهوری اسلامی در ۴۴ سال اخیر علیه مردم کرد دوخته بود، همه پنبه شده و اکنون نگاه مردم ایران به معترضان شهرهای کردنشین است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

نامی که رمز شد
خبر
جهان‌نما
دروغ‌های حکومتی در اعتراضات ۱۴۰۱

رادیو

پادکست‌ها

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.