تشکیل «تیپ شمال بغداد» حشدالشعبی؛ عراقی‌ها نگران دخالت نیروهای مسلح در انتخابات محلی هستند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۶/۱۶

رسانه‌های عراقی از تشکیل «تیپ شمال بغداد» حشدالشعبی خبر داده و اعلام کردند این سازمان که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به دنبال گسترش نیروی خود از منطقه طارمیه تا مرز استان سامراء به طول ١٠٠ کیلومتر است. این موضوع منجر به بروز نگرانی‌های گسترده در این کشور شده است.

یک فرمانده حشدالشعبی در گفت‌وگو با «العربی الجدید» ضمن تایید این خبر، توضیح داد که تیپ شمال بغداد از نظر تجهیزات و رهبری یک تشکل جدید است و جناح‌های مسلحی مانند جنبش النجباء و گردان‌های حزب‌الله نیز در آن حضور دارند.

این دومین اقدام محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در تشکیل تیپ‌های جدید حشدالشعبی در مناطق مختلف این کشور به شمار می‌رود و همچنین برخلاف وعده‌های ۱۰ ماه پیش او در هنگام تشکیل دولتش در خصوص اخراج گروه‌های مسلح از مراکز شهرهاست.

افشای این سند با تشدید درخواست‌های سیاسی و مردمی برای اخراج این گروه‌ها از شهرها و تحویل پرونده امنیتی آن‌ها به ارتش و نیروهای پلیس هم‌زمان شده است.

از سوی دیگر تشکیل این تیپ مصادف با برگزاری انتخابات محلی در ۱۸ دسامبر (۲۷ شهریور) است که در آن جناح‌های سیاسی مسلح نیز با بیش از ۲۰ لیست شرکت می‌کنند و برجسته‌ترین آن‌ها مربوط به شبه‌نظامیان «عصائب اهل حق» است.

حسن الجبوری، یکی از اعضای ائتلاف «حاکمیت» با اشاره به نگرانی‌ها درباره گسترش نیروهای حشدالشعبی در شمال پایتخت عراق به العربی الجدید گفت که این نگرانی درباره «تاثیر سلاح بر اراده رای‌دهندگان» است. اتفاقی که به گفته او «تاثیر زیادی بر انتخابات اخیر پارلمان عراق گذاشت» و کسی دلش نمی‌خواهد این تجربه در انتخابات استانی هم تکرار شود.

به گفته ناظران سیاسی، حشدالشعبی نتایج انتخابات زودهنگام پارلمانی سال ۲۰۲۱ عراق را با استفاده از زور اسلحه و ارعاب در شهرهای آزاد شده این کشور تغییر داد.

کارشناسان می‌گویند تشکیل تیپ‌های جدید از سوی حشدالشعبی و استقرار گروه‌های مسلح آن‌ها در «مناطق امن و باثباتی» مانند شمال بغداد بسیار نگران‌کننده است.

فالح فیاض، رهبر حشدالشعبی، خرداد امسال در یک نشست مطبوعاتی خبر داد که این گروه نظامی همچنان یک تشکیلات نظامی و امنیتی جهادی باقی می‌ماند اما به‌طور کامل از دستورات فرمانده کل نیروهای مسلح عراق یعنی السودانی، نخست‌وزیر این کشور، اطاعت می‌کند.

او همچنین خبر داد که حشدالشعبی در حال جدا شدن از جناح‌های مسلحی است که ستون فقرات نیروهای آن را تشکیل می‌دهند.

این ادعا در حالی‌ مطرح می‌شود که بر اساس گزارش‌ها،‌ نیروهای حشدالشعبی اخیرا به خودروهای زرهی جدید، پهپادها و تسلیحات روسی دست یافته‌اند.

گروه‌های مسلح شیعه مورد حمایت جمهوری اسلامی مانند سازمان بدر، عصائب اهل‌الحق و کتائب حزب‌الله، ستون فقرات نیروهای حشدالشعبی را تشکیل می‌دهند.

میدل‌ایست‌آی اخیرا در گزارشی گفته بود علی خامنه‌ای با حمایت از فالح فیاض، به او توصیه کرده که گروه‌های مسلح را از حشدالشعبی جدا کرده و این تشکیلات را به دولت متصل کند.

تحرک اخیر حشدالشعبی در شمال بغداد و مناطق سنی‌نشین عراق اما نشان می‌دهد که این تشکیلات تحت حمایت دولت، در حال گسترش قدرت شیعه بر عراق از طریق نیروهای مسلح است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

امروز
جهان‌نما
خبرها
تیتر اول

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.