آمریکا گروه انصارالله الاوفیاء عراق را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داد

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۹

وزارت امور خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه ۲۸ خرداد، گروه انصارالله الاوفیاء و حیدر ابراهیم الغراوی، دبیرکل این گروه، را در فهرست گروه‌های تروریستی خود قرار داد و گفت این گروه در حمله‌ای به پایگاه نیروهای آمریکایی در اردن که سه کشته بر جای گذاشت، دست داشته است.

وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای، این گروه شبه‌نظامی را وابسته به جمهوری اسلامی و مستقر در عراق نامید و آن را بخشی از «مقاومت اسلامی در عراق» دانست که ائتلافی از چند «گروه تروریستی و شبه‌نظامی هم‌سو با جمهوری اسلامی» است.

این گروه که از پیروان مقتدا صدر منشعب و به یکی از گروه‌های نیابتی شاخص مورد حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران در عراق تبدیل شد، مدت‌ها است که در مرز سوریه مستقر است.

در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا از سازمان کتائب، حزب‌الله، نجبا و کتائب سید‌الشهدا در عراق به‌عنوان سازمان‌های تروریستی یاد و گفته شده این نیروها بارها به ائتلاف جهانی برای مبارزه با داعش در عراق و سرویه حمله کرده‌اند.

از گروه انصارالله الاوفیاء (حامیان وفادار الله) به‌عوان تیپ ۱۹ حشدالشعبی نیز یاد می‌شود.

حیدر ابراهیم الغراوی در کنار ابو مهدی المهندس. المهندس همراه قاسم سلیمانی کشته شد

به گفته وزارت امور خارجه آمریکا، گروه انصارالله الاوفیاء در حمله پهپادی به یک پایگاه نظامیان آمریکا در هشتم بهمن ۱۴۰۲ در اردن دست داشت. در جریان آن حمله، سه نظامی آمریکایی کشته شدند.

در پی آن حمله، آمریکا حملاتی به اهداف گروه‌های نیابتی جمهوری اسلامی در عراق انجام داد و در پی آن، این گروه‌ها به حملات خود به اهداف آمریکا در منطقه پایان دادند.

در بیانیه وزارت امور خارجه ایالات متحده گفته شده که گروه انصارالله الاوفیاء به‌طور علنی تهدید کرده است که به حملات خود به منافع آمریکا در منطقه ادامه خواهد داد.

در این بیانیه تاکید شده است که ایالات متحده همچنان متعهد به استفاده از تمام ابزارهای موجود برای مقابله با حمایت جمهوری اسلامی از تروریسم و مختل کردن توانایی گروه‌های تحت حمایت حکومت ایران برای انجام حملات تروریستی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چند چند
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها