بایدن: سه نظامی آمریکایی در حمله شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در اردن کشته شدند

یکشنبه ۱۴۰۲/۱۱/۰۸

جو بایدن، رییس جمهور آمریکا، شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران را مسئول حمله پهپادی به نیروهای آمریکایی مستقر در شمال شرقی اردن در نزدیکی مرز سوریه‌ معرفی کرد که بر اثر آن سه نظامی آمریکایی کشته و تعداد زیادی زخمی شدند.

بایدن روز یکشنبه هشتم بهمن در بیانیه‌ای گفت: «در حالی که ما هنوز در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره این حمله هستیم، می‌دانیم که این حمله از سوی گروه‌های شبه‌نظامی رادیکال تحت حمایت ایران که در سوریه و عراق فعالیت می‌کنند، انجام شده است».

این نخستین تلفات نظامیان آمریکایی در منطقه از زمان آغاز جنگ در غزه است و به گفته بایدن این حمله شنبه شب رخ داده است.

او در بیانیه خود که از سوی کاخ سفید منتشر شده، افزود: «ما به تعهد خود برای مبارزه با تروریسم ادامه خواهیم داد و شک نکنید همه کسانی را که مسئول‌اند در زمان و به روشی که انتخاب کنیم، مورد بازخواست قرار خواهیم داد.»

در بیانیه بایدن به تعداد سربازان مجروح شده اشاره ای نشده است اما سی‌ان‌ان گفته که در این حمله حداقل ۲۲ نفر از نیروهای نظامی زخمی شده‌اند.

شبکه سی‌ان‌ان نوشت تا روز جمعه، بیش از ۱۵۸ حمله به نیروهای آمریکا و ائتلاف در عراق و سوریه صورت گرفته است با این حال مقام‌های این کشور حملات مداوم پهپادها، راکت‌ها و موشک‌ها را ناموفق توصیف کرده‌اند.

شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت مشخص نیست که چرا پدافند هوایی در رهگیری پهپاد شکست خورده است.

رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه ای‌بی‌سی گفته بود که بخشی از کار آمریکا این است که اطمینان حاصل کند اتفاق‌هایی که در خاورمیانه رخ می‌دهد تنش‌ها را گسترده‌تر نکند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
تیتر اول با نیوشا صارمی
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها