کاهش نرخ باروری در کره جنوبی بار دیگر رکورد شکست

چهارشنبه ۱۴۰۲/۱۲/۰۹

نرخ باروری در کره جنوبی، در سال گذشته میلادی به پایین‌ترین حد خود رسید. کره جنوبی در حال حاضر، پایین‌ترین نرخ باروری در جهان را دارد. کاهش نرخ زاد و ولد برای چهارمین سال متوالی، میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری برای معکوس کردن این روند و افزایش نرخ باروری را بی‌نتیجه کرده است.

بر اساس آماری که روز چهارشنبه، ۹ اسفند منتشر شد، میانگین تعداد نوزادان مورد انتظار برای یک زن در کره جنوبی در دوران باروری از ۰.۷۸ در سال ۲۰۲۲ به ۰.۷۲ در سال ۲۰۲۳ کاهش یافته است.

در سئول، پایتخت کره جنوبی، سال گذشته نرخ باروری با ۰.۵۵ به پایین‌ترین حد خود رسید.

کره جنوبی قبلاً پیش بینی کرده بود که نرخ باروری این کشور احتمالاً در سال ۲۰۲۴ به ۰.۶۸ کاهش می یابد.

کره جنوبی تنها عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است که از سال ۲۰۱۸ نرخ باروری زیر یک دارد.

دولت کره جنوبی، تلاش برای افزایش نرخ زاد و ولد را به یک اولویت ملی تبدیل کرده است و در ماه دسامبر وعده داد که اقدامات فوق‌العاده‌ای را برای مقابله با وضعیت جاری اتخاذ کند.

مساله کاهش نرخ زاد و ولد و پیر شدن سریع جمعیت، به یک موضوع اصلی در انتخابات پیش رو نیز بدل شده است که قرار است در ماه آوریل برگزار شود.

تمرکز احزاب بر مساله جمعیت در تبلیغات انتخاباتی آنها مشهود است و احزاب مختلف می‌کوشند با دادن وعده‌هایی در مورد مسکن عمومی ارزان‌تر و ارائه وام‌های آسان‌تر، ترس از «انفراض ملی» به دلیل کاهش نرخ باروری و جمعیت را پس برانند.

صرف بیش از ۲۷۰ میلیارد دلار در زمینه‌هایی مانند یارانه‌های مراقبت از کودکان از سال ۲۰۰۶ به این سو نتوانسته مانع کاهش نرخ باروری شود.

در کره جنوبی، متاهل بودن پیش‌نیازی برای بچه‌دار شدن تلقی می شود، اما آمار ازدواج نیز از جمله به دلایل اقتصادی رو به سقوط بوده است.

کره جنوبی تنها کشور منطقه نیست که با جمعیتی که به سرعت در حال پیر شدن است دست و پنجه نرم می کند. نرخ باروری در ژاپن نیز در سال ۲۰۲۲ به پایین‌ترین سطح خود، یعنی ۱.۲۶ رسید. این رقم در چین نیز به ۱.۰۹ رسید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

اقتصاد و بازار
امروز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.