باندهای قاچاق سپاه، اهرم بین‌المللی جمهوری اسلامی برای ترانزیت مواد مخدر و ترور مخالفان

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

هیات جمهوری اسلامی در حالی در شصت و ششمین نشست کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل در وین شرکت کرد، که سپاه پاسداران یکی از بزرگ‌ترین کارتل‌های ترانزیت مواد مخدر جهان را در اختیار دارد و از باندهای قاچاق برای ترور مخالفان نظام استفاده می‌کند.

به گزارش مجتبا پورمحسن، عضو هیات تحریریه ایران‌اینترنشنال، قاچاقچیان سپاه علاوه بر قاچاق مواد مخدر به عراق و ترکیه و از آنجا به اروپا، تاکنون برای سپاه چندین عملیات ترور را انجام داده‌اند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۱ سال پیش غلامرضا باغبانی، از فرماندهان نیروی قدس سپاه، را به دلیل کمک به ترانزیت مواد مخدر تحریم کرد. به گفته دولت آمریکا، غلامرضا باغبانی به تولید هرویین کمک کرده و مرزها را برای قاچاق مواد مخدر باز می‌گذارد.

رویترز نیز در گذشته گزارش داده بود که جمهوری اسلامی از طریق آب‌های کویت برای حوثی‌های یمن مواد مخدر و سلاح می‌فرستد.

روزنامه دی‌ولت آلمان نیز در سال ۲۰۱۱ در گزارشی نوشت سپاه پاسداران از قاچاق مواد مخدر سالانه میلیاردها دلار درآمد کسب می‌کند.

در نوامبر سال ۲۰۱۰، مقام‌های دولتی نیجریه از کشف ۱۳۰ کیلوگرم هرویین با مبداء ایران خبر دادند. به گفته مقام‌های امنیتی نیجریه، این محموله متعلق به عظیم آقاجانی و «سید احمد طهماسبی» از اعضای نیروی قدس سپاه بوده است.

مقامات امنیتی ایتالیا نیز شش سال پیش یک محموله قاچاق مواد مخدر به مقصد اروپا را کشف کردند.

به گفته مقامات ایتالیا، ۹ شهروند عراقی وابسته به حشدالشعبی، از گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی، تحت هدایت «غلامرضا باغبانی» محموله‌های مواد مخدر را به عراق و ترکیه و از آنجا به ایتالیا و اروپا ارسال می‌کردند.

همزمان با کشف فعالیت‌های این باند، رویترز به نقل از یک مقام‌ جمهوری اسلامی نوشت حکومت ایران از طریق قاچاق مواد مخدر به حوثی‌های یمن کمک مالی می‌کند.

با این حال، جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر از باندهای مواد مخدر برای حذف مخالفان خود نیز استفاده کرده است.

یکی از قاچاقچیان کلیدی جمهوری اسلامی برای ترانزیت مواد مخدر و انجام ترور، ناجی شریفی زین‌دشتی است که در یونان و ترکیه برای او دو حکم بازداشت صادر شده است.

ناجی شریفی زین‌دشتی در حال حاضر در ارومیه زندگی می‌کند و در پوشش یک بنیاد خیریه در حال ترانزیت مواد مخدر برای سپاه پاسداران است. شبکه قاچاق تحت نظر او دست‌کم پنج ترور و یک آدم‌ربایی برای سپاه پاسدران انجام داده است.

محمدرضا کلاهی صمدی، عضو سابق مجاهدین خلق و از متهمان انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۰، در دسامبر ۲۰۱۵ در هلند هدف گلوله دو فرد ناشناس قرار گرفت و ترور شد که این عملیات به دستور ناجی شریفی زین‌دشتی صورت گرفت.

این باند در نوامبر سال ۲۰۱۷ همچنین احمد مولا نیسی، عضو جدایی‌طلب الاحوازیه، را در لاهه ترور کردند.

از سوی دیگر توطئه این باند برای ترور حبیب نبگان، موسس الاحوازیه، در دانمارک نافرجام ماند. پلیس دانمارک در سال ۲۰۲۰ سه عضو الاحوازیه را به اتهام تروریسم در ایران بازداشت کرد. این حزب مسئولیت حمله به رژه نیروهای نظامی در اهواز در شهریور ۱۳۹۷ را که به کشته شدن ۲۵ نفر انجامید، به عهده گرفته بود.

در آبان ماه ۱۳۹۸، مسعود مولوی، مدیر کانال تلگرامی جعبه سیاه، به ضرب ۱۱ گلوله در استانبول ترکیه به قتل رسید. قاتل او فردی به نام عبدالوهاب کوچک، از اعضای شبکه قاچاق ناجی شریفی زین‌دشتی بود.

در این ترور دو دیپلمات جمهوری اسلامی نیز نقش داشتند. ناجی شریفی زین‌دشتی، در سال ۱۳۹۵ نیز نقشه ترور سعید کریمیان، مدیر شبکه تلویزیونی جم، را اجرا کرد. علی کوچا، باغبان ناجی شریفی زین‌دشتی، مظنون اصلی این ترور شناخته شد.

در آبان ۱۳۹۹، تیم زین‌دشتی حبیب چعب، موسوم به حبیب اسیود، رهبر گروه حرکه النضال، را از ترکیه ربود و از طریق مرز جمهوری آذربایجان او را به سپاه تحویل داد. حبیب اسیود در حال حاضر با تایید دیوان عالی کشور به اعدام محکوم شده است.

یک منبع آگاه به ایران‌اینترنشنال گفت سپاه پاسداران در ازای این همکاری، به زین دشتی اجازه توزیع گسترده مواد مخدر در ایران را می‌دهد.

منصور رسولی دیگر قاچاقچی وابسته به سپاه پاسداران است که در اردیبهشت ۱۴۰۱ فیلم بازجویی موساد از او در خاک ایران منتشر شده بود. رسولی قرار بود برای یگان ۸۴۰ نیروی قدس سپاه یک روزنامه‌نگار در فرانسه، یک ژنرال ارشد آمریکایی در آلمان و یک دیپلمات سابق اسرائیل در ترکیه را ترور کند.

رسولی برای انجام این سه توطئه ترور ۱۵۰ هزار دلار پیش‌پرداخت گرفته بود. رسولی و همکارش بهمن حاتمی در قاچاق مواد مخدر نیز با سپاه همکاری کرده‌اند.

عبدالسلام کمال تورگوت، قاچاقچی بزرگ مواد مخدر در ترکیه، دیگر همکار سپاه برای انجام ترور بوده است. دستگاه امنیتی آلبانی، مانع از حمله تروریستی به یک نشست سازمان مجاهدین خلق در آلبانی شد و از کشف یک تیم ترور سپاه خبر داد که یک فرمانده ارشد نیروی قدس با نام مستعار «پیمان» آن را از تهران هدایت می‌کرد.

مسعود نقاش‌زاده، عضو پیشین مجاهدین خلق و همکار سپاه و عبدالخالق ملک‌زاده، نیروی عملیاتی سپاه با نام مستعار «فرهاد»، و عبدالسلام کمال تورگوت از همکاران ناجی شریفی زین‌دشتی در این عملیات بودند.

مقامات ایرانی حتی در اظهارات رسمی خود نیز غرب را با اهرم مواد مخدر تهدید کرده‌اند. پس از خروج آمریکا از برجام، حسن روحانی، رییس‌جمهوری وقت، در یک نشست هیات دولت خطاب به مقام‌های اروپایی گفت: «برای نجات جوانان خودتان از مواد مخدر و برای پرهیز از سیل مهاجرین، و برای ادامه همکاری‌های دیگری که ایران تاکنون با شما داشته، [می‌گویم] اگر فشارها ادامه پیدا کند، این همکاری‌ها تعطیل خواهد شد.»

روحانی همچنین در مناظره تلویزیونی خود در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۶، به یک پرونده محمدباقر قالیباف مربوط به سال ۱۳۸۴ اشاره کرد و گفت اگر از این پرونده اغماض نکرده بود، قالیباف امکان نامزد شدن در انتخابات ریاست‌جمهوری را نداشت.

روحانی این اظهارات را در اشاره به یک پرونده سرمایه‌گذاری یک میلیارد تومانی یک باند قاچاق مواد مخدر در ستاد انتخاباتی قالیباف مطرح کرده بود.

طبق آمار رسمی سازمان ملل، ۴۰ درصد مواد مخدر تولید شده در افغانستان وارد ایران می‌شود و قاچاقچیان مواد مخدر ۶۰ درصد آن را به عراق، ترکیه، جمهوری آذربایجان و در نهایت به اروپا ترانزیت می‌کنند.

در همین حال، یک سند افشا شده در ویکیلیکس افشا کرده است که ۸۰ درصد تریاک و ۲۸ درصد هرویین مصرفی جهان از ایران قاچاق می‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها