حج عمره امسال ایرانی‌ها به شکل رسمی لغو شد

جمعه ۱۴۰۲/۱۱/۲۷

سازمان حج و زیارت اعلام کرد حج عمره ۱۴۰۲ به شکل رسمی لغو شده و هزینه ثبت‌نام بیش از ۳۰ هزار ایرانی به حساب آنان بازگردانده می‌شود.

قرار بود بامداد ۱۳ دی بعد از هفت سال قطع رابطه دیپلماتیک تهران و ریاض، نخستین گروه از زائران ایرانی به حج عمره بروند اما به دلیل اتفاقی که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آن را «اختلاف فنی» خواند، این پرواز انجام نشد.

همان روز حسام قربانعلی، سخنگوی شرکت هما خبر داده بود که به دلیل دریافت نشدن مجوز نهایی لازم، هواپیمای جمهوری اسلامی نتوانست به کشور عربستان سعودی و فرودگاه جده برود.

روز جمعه ۲۷ بهمن با گذشت حدود یک و ماه نیم از تاخیری که قرار بود چند روزه برطرف شود، سازمان حج و زیارت اعلام کرد وجوه همه ثبت‌نام‌کنندگان حج عمره را از روز شنبه ۲۸ بهمن به حسابشان بازمی‌گرداند.

دلیل این تصمیم طولانی شدن روند صدور مجوز ورود هواپیماهای ایران‌ایر به عربستان سعودی اعلام شد.

سازمان حج و زیارت در عین‌حال اعلام کرد اگر طرف سعودی مجوز ورود هواپیماهای ایران را صادر کند، روند ثبت‌نام ودیعه‌گذاران، عمره‌گذاران و تعیین کاروان آن‌ها دوباره آغاز خواهد شد.

روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن عبدالفتاح نواب، نماینده علی خامنه‌ای در امور حج و زیارت از لغو پروازهای عمره به دلیل «بلاتکلیفی از ناحیه عربستان» اظهار تاسف کرد.

یک روز پیش از آن و در ۲۳ بهمن، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر ارشاد با عبدالله بن سعود العنزی، سفیر عربستان سعودی در تهران ملاقات کرد و از او خواست مشکل عمره هرچه زودتر حل شود.

عبدالله بن سعود العنزی در این دیدار گفته بود این مشکل به مسائل اجرایی و تخصصی در زمینه سفرهای هوایی باز می‌گردد و در حال رفع است.

پس از تعطیلی عمره از سال ۹۴ و بروز اختلاف بین تهران و ریاض، حدود شش میلیون ودیعه‌گذار ایرانی منتظر از سرگیری حج عمره بودند.

وزیر ارشاد وعده داده بود تا قبل از اعزام زائران حج تمتع ۱۴۰۳، حدود ۴۰۰ هزار نفر به عمره می‌روند.

جمهوری اسلامی از ابتدای تاسیس خود روابط چندان گرمی با عربستان سعودی نداشت و در سال‌های اخیر به دلیل حمایتش از گروه‌های شبه‌نظامی شیعی در منطقه به ویژه یمن، روابطش با ریاض پرتنش شد.

تهران و ریاض پس از هفت سال قطع رابطه، اسفند سال گذشته برای از سرگیری روابط دیپلماتیک به توافق رسیدند.

این توافق با میانجی‌گری چین و در جریان سفر علی شمخانی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی به پکن به دست آمد و به دنبال آن ابراهیم رئیسی، رییس دولت جمهوری اسلامی، سفری به عربستان سعودی داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
محتوای فراگیر
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.