آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از افزایش تولید اورانیوم غنی‌شده با خلوص بالا در ایران خبر داد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۱۰/۰۵

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد جمهوری اسلامی تولید اورانیوم غنی شده با خلوص تا ۶۰ درصد را به حدود ۹ کیلوگرم در ماه افزایش داده است. به گفته آژانس، این میزان اورانیوم در دو سایت فردو و نطنز تولید می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری رویترز در روز سه‌شنبه پنجم دی، تهران به میزان پیشین تولید «یواف۶» (هگزافلوراید اورانیوم) در شش ماهه نخست سال ۲۰۲۳ بازگشته است.

جمهوری اسلامی در ماه ژوئن تولید اورانیوم غنی شده با خلوص بالای خود را به ماهانه سه کیلوگرم کاهش داده بود.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود به کشورهای عضو آورده که تهران تغییر سطح تولید اورانیوم خود را در سایت فردو، یکی از دو سایت غنی‌سازی تا ۶۰ درصد، به اطلاع آژانس رسانده است.

بر اساس این گزارش، تصمیم تهران برای افزایش میزان تولید اورانیوم غنی شده با خلوص بالا در تاریخ یکم آذر (۲۲ نوامبر) اجرایی شده است.

پیش از این آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود ذخایر اورانیوم غنی شده پنج درصدی، ۲۰ درصدی و ۶۰ درصدی ایران در مقایسه با ماه سپتامبر سال جاری میلادی افزایش یافته است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجم دی از قدرت‌های بین‌المللی خواست مذاکره با حکومت ایران را بر سر برنامه هسته‌ای این کشور از سر بگیرند.

گروسی ماه گذشته در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی فرانس۲۴، با ابراز نگرانی مجدد از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی گفت تهران از مواد و ظرفیت لازم برای ساخت بمب اتمی برخوردار است.

او با بیان اینکه هنوز سوالات بی‌پاسخ بسیاری در رابطه با برنامه‌ هسته‌ای تهران وجود دارد، تاکید کرد بازرسان آژانس بین‌المللی آثار اورانیوم غنی شده با درصد بالا یا اورانیوم فرآوری شده را در مراکزی در ایران یافته‌اند که نباید در آن‌ها اورانیومی وجود داشته باشد.

خبرگزاری رویترز روز ۲۵ آبان نوشت گزارش‌های محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهند ایران به اندازه کافی اورانیوم غنی شده تا خلوص ۶۰ درصد برای سه بمب اتمی در اختیار دارد و هنوز هم در مورد مسایل کلیدی با آژانس همکاری نمی‌کند.

به گزارش رویترز، ذخایر اورانیوم تا ۶۰ درصد غنی‌شده ایران از آخرین گزارش در ۱۳ شهریور به ۱۲۸/۳ کیلوگرم افزایش یافته است. این میزان بیش از سه برابر ۴۲ کیلوگرمی است که طبق تعریف آژانس در صورت غنی‌سازی بیشتر، می‌تواند از نظر تئوریک برای تولید یک بمب هسته‌ای کافی باشد.

نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا در نشست پیشین شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تهران خواستند تمام برنامه غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خود را متوقف کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
صفحه یک
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.