مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران ظرفیت لازم را برای ساخت بمب اتمی دارد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۷

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ با ابراز نگرانی مجدد از برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی اعلام کرد تهران از مواد و ظرفیت لازم برای ساخت بمب اتمی برخوردار است.

او در این مصاحبه گفت که جمهوری اسلامی به غنی‌سازی اورانیوم «در سطوح بسیار بسیار بالا» دست زده است.

این اظهارات چند روز پس از آن مطرح شد که گروسی در بیانیه‌‌ای خطاب به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ذخایر اورانیوم غنی شده پنج درصدی، ۲۰ درصدی و ۶۰ درصدی ایران در مقایسه با ماه سپتامبر سال جاری میلادی افزایش یافته است.

در بیانیه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکید شد جمهوری اسلامی همچنان با همان سرعتی که در گزارش پیشین او ذکر شده، به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ادامه می‌دهد.

گروسی در ادامه مصاحبه با فرانس۲۴ با بیان اینکه هنوز سوالات بی‌پاسخ بسیاری در رابطه با برنامه‌ هسته‌ای جمهوری اسلامی وجود دارد، گفت که بازرسان آژانس بین‌المللی آثار اورانیوم غنی شده با درصد بالا یا اورانیوم فرآوری شده را در مراکزی در ایران یافته‌اند که نباید در آن‌ها اورانیومی وجود داشته باشد.

او با اشاره به ادعای مقام‌های جمهوری اسلامی در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر اساس وظیفه ذاتی خود باید این سخنان را مورد راستی‌آزمایی قرار دهد.

گروسی با تاکید بر ضرورت یافتن «راهکارهای دیپلماتیک» برای مشکلات، خواستار «همکاری کامل» جمهوری اسلامی با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

روز ۲۵ آبان، خبرگزاری رویترز نوشت گزارش‌های محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد ایران به اندازه کافی اورانیوم غنی‌شده تا خلوص ۶۰ درصد برای سه بمب اتمی در اختیار دارد و هنوز هم در مورد مسایل کلیدی با آژانس همکاری نمی‌کند.

طبق یکی از دو گزارشی که رویترز مشاهده کرده، ذخایر اورانیوم تا ۶۰ درصد غنی‌شده ایران از آخرین گزارش در ۱۳ شهریور به ۱۲۸/۳ کیلوگرم افزایش یافته است. این میزان بیش از سه برابر ۴۲ کیلوگرمی است که طبق تعریف آژانس در صورت غنی‌سازی بیشتر، می‌تواند از نظر تئوریک برای تولید یک بمب هسته‌ای کافی باشد.

نمایندگان آمریکا و اتحادیه اروپا در نشست اخیر شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تهران خواستند تمام برنامه غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم خود را متوقف کند.

هم‌زمان یک دیپلمات اروپایی به ایران‌اینترنشنال گفت جو حاکم بر این نشست درباره ایران انتقادی بوده است.

روز یکم آذر، آلمان، فرانسه و بریتانیا به عنوان سه کشور اروپایی عضو برجام از جمهوری اسلامی خواستند با آژانس بین‎‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

این سه کشور در بیانیه خود ضمن تاکید بر لزوم «خودداری ایران از تشدید برنامه هسته‌ای» تصریح کردند: «انتظار می‌رود تهران برای احیای کامل سطح همکاری‌های توافق شده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به منظور راستی‌آزمایی و نظارت موثر [بر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی] اقداماتی سریع و‌ معنادار انجام دهد.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

صفحه یک
هنر مردمی در اردن
کلید واژگان خامنه‌ای
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.