آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران افزایش یافته است

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۹/۰۱

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت جمهوری اسلامی میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را در همه سطوح افزایش داده است و همچنان با همان سرعتی که در گزارش پیشین او آمده است، به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ادامه می‌دهد.

گروسی روز چهارشنبه یکم آذر در بیانیه‌ مقدماتی خود خطاب به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد ذخایر اورانیوم غنی شده پنج درصدی، ۲۰ درصدی و ۶۰ درصدی ایران در مقایسه با ماه سپتامبر سال جاری میلادی افزایش یافته است.

به گفته گروسی، جمهوری اسلامی همچنان با همان سرعتی که در گزارش پیشین او آمده است، به غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم ادامه می‌دهد.

پیش از این و در روز ۲۵ آبان، خبرگزاری رویترز نوشت گزارش‌های محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهند ایران به اندازه کافی اورانیوم غنی‌شده تا خلوص ۶۰ درصد برای سه بمب اتمی در اختیار دارد و هنوز هم در مورد مسایل کلیدی با آژانس همکاری نمی‌کند.

طبق یکی از دو گزارشی که رویترز مشاهده کرده، ذخایر اورانیوم تا ۶۰ درصد غنی‌شده ایران از آخرین گزارش در ۱۳ شهریور به ۱۲۸/۳ کیلوگرم افزایش یافته است. این میزان بیش از سه برابر ۴۲ کیلوگرمی است که طبق تعریف آژانس در صورت غنی‌سازی بیشتر، از نظر تئوریک برای تولید یک بمب هسته‌ای کافی است.

گروسی اخراج تعدادی از «بازرسان باتجربه» آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران را به شدت محکوم کرد و گفت این اقدام جمهوری اسلامی «بی‌سابقه» و مخالف روح همکاری‌ای است که برای اجرای موافقت‌نامه جامع پادمان به آن نیاز است.

جمهوری اسلامی روز ۲۶ شهریور ماه مجوز فعالیت هشت بازرس آژانس در ایران را با تابعیت فرانسوی و آلمانی لغو کرد.

محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی با دفاع از تصمیم تهران گفت دلیل این اقدام، سیاسی‌کاری این بازرسان بوده است.

اسلامی افزود بازرسان اخراج‌شده «رفتار سیاسی تند داشتند» و به همین دلیل آن‌ها را «از فهرست حذف کردیم».

در بیانیه گروسی آمده است که او از روند اجرای مفاد توافق سال گذشته میان آژانس و جمهوری اسلامی رضایت ندارد.

اشاره گروسی به توافقی است که اسفند ماه سال گذشته و در پی سفر او به تهران به دست آمد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بازگشت از سفر به تهران، از وعده جمهوری اسلامی برای راه‌اندازی مجدد دوربین‌های نظارتی خبر داده بود.

به گفته گروسی، اجرای این توافق به بن‌بست خورده است و برای خروج از این وضعیت، همکاری و اجرای صادقانه تعهدات ذکر شده، ضروری است.

او از جمهوری اسلامی خواست برای وجود ذرات اورانیوم با ریشه انسانی در ورامین و تورقوزآباد، توضیحات فنی معتبر ارائه کند و به آژانس در مورد مکان فعلی مواد هسته‌ای و تجهیزات آلوده توضیح دهد.

گروسی با یادآوری تعهدات تهران در چارچوب موافقت‌نامه جامع پادمان گفت تنها در صورت اجرای این تعهدات، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌تواند نسبت به صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی اطمینان حاصل کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
جهان‌نما
خلاصه خبرها
هت‌تریک با مزدک میرزایی

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.