گزارش‌ آژانس: ایران به اندازه کافی اورانیوم غنی‌شده تا ۶۰ درصد برای سه بمب اتمی دارد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۸/۲۵

رویترز نوشت گزارش‌های محرمانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نشان می‌دهد ایران به اندازه کافی اورانیوم غنی‌شده تا خلوص ۶۰ درصد برای سه بمب اتمی دارد و هنوز هم در مورد مسائل کلیدی آژانس همکاری نمی‌کند.

طبق یکی از دو گزارشی که رویترز مشاهده کرده، ذخایر اورانیوم تا ۶۰ درصد غنی‌شده ایران از آخرین گزارش در۱۳ شهریور به۱۲۸.۳ کیلوگرم افزایش یافته است. این میزان بیش از سه برابر۴۲ کیلوگرمی است که طبق تعریف آژانس در صورت غنی‌سازی بیشتر، از نظر تئوریک برای یک بمب هسته‌ای کافی است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین خاطرنشان کرد که ایران همچنان محدودیت‌های فعالیت‌های اتمی خود را که توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ اعمال کرده، نقض می‌کند.

این گزارش گفت مدیرکل آژانس از اینکه به نظر می‌رسد ایران اجرای بیانیه مشترک ماه مارس در مورد نصب مجدد تجهیزات نظارتی را به حالت تعلیق درآورده، نگران است.

آژانس در این گزارش با اشاره به عدم نصب دوباره دوربین‌های نظارتی و اقدام جمهوری اسلامی در شهریور ماه در اخراج هشت تن از بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: نپذیرفتن چندین بازرس آژانس بین‌المللی از طرف ایران در سپتامبر به‌گونه‌ای انجام شد که به‌طور جدی بر توانایی آژانس برای انجام موثر فعالیت‌های راستی‌آزمایی تاثیر می‌گذارد.

جمهوری اسلامی روز ۲۶ شهریور ماه مجوز فعالیت هشت بازرس آژانس در ایران را با تابعیت فرانسوی و آلمانی لغو کرد. محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی، از این تصمیم دفاع کرد و گفت دلیل این اقدام، سیاسی‌کاری این بازرسان بوده است.

بر اساس گزارش آژانس، تعداد آبشارها و سانتریفیوژهای فعال ایران در این مدت تغییر نیافته است.

طبق گزارش رویترز، میزان غنی‌سازی ۶۰ درصدی ایران از ۹ کیلوگرم در ماه به سه کیلوگرم کاهش یافته که به گفته دیپلمات‌های آگاه، این کاهش احتمالا در نتیجه مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان بوده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد در ارتباط با نصب دوربین‌ها، اخراج بازرسان و ذرات اورانیوم کشف شده در سه سایت اعلام نشده ایران، هیچ پیشرفتی حاصل نشده است.

طبق این گزارش، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس، در نامه‌ای از ایران خواسته تا درباره بازگرداندن بازرسان آژانس تجدیدنظر کند، اما ایران صرفا پاسخ داده که در حال بررسی این تقاضاست.

مدیر کل آژانس در این گزارش اقدام ایران در اخراج چند بازرس این سازمان را قویا محکوم کرد.

رافائل گروسی در ماه‌های اخیر در اظهارنظرهای مختلف از اجرا نشدن توافق‌های گذشته آژانس با جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده و هشدار داده همکاری تهران و این آژانس سازمان ملل متحد در سطح و با سرعت مورد نظر پیش نمی‌رود.

قرار است شورای حکام آژانس هفته آینده نشست خود را برگزار کند.

پیش‌تر در اواسط خرداد ماه، رویترز با استناد به دو گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارش داده بود جمهوری اسلامی تقریبا برای ساخت دو بمب اتم به میزان کافی ذخیره اورانیوم غنی‌شده با غلظت ۶۰ درصد دارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

آستانه
جهان‌نما
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها