اختصاصی: انتقال سه زندانی عرب اهوازی محکوم به اعدام از زندان شیبان به مکانی نامعلوم

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۷

اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال حاکی است همزمان با اعدام حبیب اسیود (چعب)، سه زندانی عرب اهوازی محکوم به اعدام نیز از زندان شیبان اهواز به مکان نامعلومی منتقل شدند.

خانواده یکی از این زندانیان به ایران اینترنشنال گفت که این سه زندانی علی مجدم، محمدرضا مقدم و معین خنفری هستند.

او افزود که در چند روز اخیر امکان تماس با این زندانیان میسر نبوده است.

پس از اطلاع از جابجایی این زندانیان، نگرانی‌ها از احتمال اعدام ‌قریب‌الوقوع آنان بدون اطلاع خانواده‌هایشان افزایش یافته است.

نگرانی‌هایی جدی هم درباره وضعیت حبیب دریس، عدنان غبیشاوی و سالم موسوی، سه زندانی عرب دیگر هم که به اعدام محکوم شده‌اند، وجود دارد.

دادگاه انقلاب اهواز در بهمن گذشته این افراد را به اتهام «جابجایی ارز و حواله از طریق یک بانک خارجی، حملات مسلحانه و ارتباط داشتن با جریان سیاسی حرکه النضال» به اعدام محکوم کرد.

قرار است شامگاه یکشنبه ۱۷ اردیبهشت به وقت ایران، یک کارزار توییتری در حمایت از این شش زندانی سیاسی عرب محکوم به اعدام با هشتگ «نه به اعدام» به راه بیفتد.

این در حالی است که اعدام حبیب اسیود، زندانی سیاسی دو‌تابعیتی ایرانی-سوئدی، محکومیت گسترده بین‌المللی به همراه داشته و همچنان واکنش‌ها به آن ادامه دارد.

شخصیت‌های مختلف با اشاره به نبود روند عادلانه دادرسی و صدور حکم به واسطه اعترافات اجباری در این پرونده، بر لزوم لغو مجازات اعدام در ایران تاکید کردند.

اسیود در آبان سال ۱۳۹۹ از سوی سرویس امنیتی جمهوری اسلامی در استانبول ترکیه ربوده و به ایران انتقال داده شد.

پیش‌تر در دی ماه گذشته نیز علیرضا اکبری، شهروند دوتابعیتی ایرانی-بریتانیایی به دست جمهوری اسلامی به اتهام «جاسوسی» اعدام شد.

علاوه بر این، چند شهروند دوتابعیتی دیگر از جمله احمدرضا جلالی، پزشک و محقق مدیریت بحران با تابعیت سوئد و جمشید شارمهد، شهروند ایرانی-آلمانی نیز در زندان‌های ایران به اعدام محکوم شده یا در خطر صدور این حکم قرار دارند.

احتمال اعدام قریب‌الوقوع این زندانیان سیاسی در حالی است که در روزهای اخیر موج دیگری از اعدام بلوچ‌ها نیز در ایران به راه افتاده و مولوی عبدالحمید به آن اعتراض کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید