وال‌استریت ژورنال: آمریکا در نظر دارد تسلیحات توقیف‌شده ایران را به اوکراین ارسال کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۶

روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی و اروپایی گزارش داد ارتش آمریکا در حال بررسی طرحی برای ارسال تسلیحات توقیف‌شده در سواحل یمن به اوکراین است.

بر اساس این گزارش، این تسلیحات طی ماه‌های اخیر از قاچاقچیانی که مظنون به همکاری با جمهوری اسلامی هستند ضبط شده است.

طبق این گزارش، آمریکا قصد دارد از محل تسلیحاتی که در ماه‌های اخیر در نزدیکی سواحل یمن توقیف کرده بیش از پنج‌هزار اسلحه جنگی، یک میلیون و ۶۰۰ هزار گلوله تسلیحات کوچک، تعدادی موشک ضدتانک و بیش از هفت‌هزار فیوز مجاورتی در اختیار اوکراین قرار دهد.

در حالی که جمهوری اسلامی به ارسال پهپاد به نقاط مختلف ادامه می‌دهد، ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا، سنتکام، سه‌شنبه از انهدام یک پهپاد شناسایی ایران که در حال عملیات شناسایی بر فراز یک پایگاه گشتی ارتش آمریکا در شمال شرق سوریه بود، خبر داد.

در همین حال، آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا در گزارشی اعلام کرد بررسی‌ها تایید می‌کند روسیه در جنگ اوکراین از انواع پهپادهای کشنده ایرانی استفاده می‌کند.

در این گزارش تصاویر پهپادهایی که روسیه در جنگ اوکراین استفاده کرده و تصاویر پهپادهای ایرانی به کار گرفته شده علیه آمریکا و منافعش در خاورمیانه، با هم مقایسه شده است.

در گزارش این آژانس از پهپاد‌های یک‌طرفه «شاهد۱۳۶» و «شاهد۱۳۱» که پس از تغییر نام از سوی روسیه با نام‌های «Geran2 و Geran1» در جنگ علیه اوکراین استفاده شده و همچنین پهپاد چند منظوره «مهاجر۶» نام برده شده است.

در همین حال، جروزلم پست به نقل از اطلاعات وزارت دفاع آمریکا در گزارشی نوشت پهپادها و موشک‌های ایران یکی از مهم‌ترین تهدیدهایی است که واشینگتن و متحدانش در خلیج فارس با آن مواجه هستند.

معاون وزیر دفاع آمریکا نیز گفت: بزرگ‌ترین خطر پهپادهای ایران، چگونگی گسترش و ارائه آنها به عوامل غیر دولتی همچون حزب‌الله لبنان، حوثی‌های یمن و شبه‌نظامیان مورد حمایت جمهوری اسلامی در عراق است.

در حالی که یکی از نگرانی‌ها درباره خطر پهپادها به دلیل سخت‌تر بودن امکان رهگیری آنهاست، مدیر اداره تحقیقات وزارت دفاع اسرائیل اعلام کرد: سیستم پدافند هوایی لیزری اسرائیل در صورت استقرار کامل در آینده، می‌تواند پهپادهای ایرانی را بر فراز اوکراین رهگیری و منهدم کند.

از سوی دیگر، با ادامه نگرانی‌ها از اقدام‌های جمهوری اسلامی در ارسال سلاح به نیروهای نیابتی خود در نقاط مختلف خاورمیانه، جروزالم پست در گزارشی درباره احتمال استفاده جمهوری اسلامی از پوشش کمک‌های بشردوستانه برای قاچاق تسلیحات به سوریه، به نقل از منابع ارتش اسرائیل نوشت کاروان‌های کامیونی ایران به سوریه از طریق عراق طی هفته گذشته افزایش یافته اما از ارائه اطلاعات درباره محموله‌های خود خودداری کردند.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید