آمار قربانیان زلزله ترکیه و سوریه به مرز ۳۰ هزار نفر نزدیک شد

یکشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۲۳

شش روز پس از وقوع زلزله در دو کشور همسایه ترکیه و سوریه، آمار قربانیان در دو کشور به مرز ۳۰ هزار نفر نزدیک شده و همچنان احتمال افزایش کشته‌شدگان وجود دارد.

روز یکشنبه ۲۳ بهمن آمار جدیدی از کشته‌های زلزله در سوریه منتشر شد و دیده‌بان حقوق بشر سوریه خبر داد که تعداد کشته‌شدگان زلزله در این کشور به بیش از ۵۲۰۰ نفر افزایش یافته است.

این سازمان غیردولتی مستقر در لندن نوشت از آنجایی که اجساد بیشتری از زیر آوار بیرون آمده، فعالان این سازمان گزارش دادند که تاکنون دو هزار ۶۳ نفر در مناطق تحت کنترل رژیم و ۳۲۱۰ نفر دیگر نیز در مناطق تحت کنترل مخالفان بشار اسد بر اثر زلزله کشته‌ شده‌اند.

در ترکیه نیز آخرین آمار کشته‌های زلزله ۲۴ هزار و ۶۱۷ نفر اعلام شده است.

در این شرایط کمک‌های بین‌المللی به ترکیه و سوریه همچنان ادامه دارد.

نیکوس دندیاس، وزیر خارجه یونان، روز یکشنبه وارد شهر زلزله‌زده آدانا شد و از طرف مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، مورد استقبال قرار گرفت. همزمان خبرگزاری رسمی قطر خبر داد که شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر این کشور، راهی ترکیه شده است.

روز شنبه، دادستانی آدانا در ترکیه از صدور حکم بازداشت برای ۶۲ نفر به دلیل تخریب ساختمان‌های ساخته شده در این شهر بر اثر زلزله خبر داد. مقام‌های ترکیه روز یکشنبه اعلام کردند که بیش از صد و سی نفر در این رابطه بازداشت شده‌اند.

همچنین ترکیه پس از ۳۵ سال مرز خود را برای اعزام کمک به زلزله‌‌زدگان، به روی ارمنستان باز کرد.

در حالی که انتقادها از دولت ترکیه در ارتباط با زلزله افزایش یافته، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه گفته است: «برخی احزاب و جریان‌های سیاسی از آب گل آلود ماهی گرفته و مشغول حمله به دولت هستند، در حالی که اکنون زمان وحدت است.»

در سوریه نیز شرایط رسیدگی به زلزله‌زدگان وخیم گزارش شده است. تدروس آدانوم، رییس سازمان بهداشت جهانی، شرایط زلزله‌زدگان در شهر حلب سوریه را که کنترل آن در دستان حکومت است، دلخراش توصیف کرد.

حکومت اسد در بیش از ده سال گذشته به دلیل سرکوب اعتراضات و تداوم جنگ، تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار گرفت و منزوی شده است.

پیشتر دولت اردوغان گفته بود که زلزله اخیر در ترکیه بزرگترین فاجعه طبیعی در نزدیک به ۱۰۰ سال گذشته در این کشور است.

همچنین رویترز گزارش داده که زلزله اخیر در ترکیه و سوریه هفتمین بلای طبیعی مرگبار در قرن بیست و یکم به شمار می‌رود و آمار قربانیان آن به قربانیان زلزله بم در ایران نزدیک می‌شود.

در زلزله بم در جنوب ایران که در سال ۱۳۸۲ به وقوع پیوست، حدود ۳۱ نفر کشته شدند.

پربیننده‌ترین‌ها

میراث ناملموس
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید