اختصاصی؛ وزارت خارجه کانادا تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه خبرنگاران را محکوم کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۹/۰۱

وزارت امور خارجه کانادا تهدیدهای جمهوری اسلامی علیه خبرنگاران در داخل و خارج کشور را محکوم کرد و در بیانه‌ای اختصاصی به درخواست خبرنگار ایران‌اینترنشنال گفت: «روزنامه‌نگاران و کارمندان رسانه‌ها باید آزادانه کار خود را بدون دخالت سیاسی یا ارعاب انجام دهند.»

در این بیانیه گفته شده: «آزادی بیان، به صورت آنلاین یا آفلاین، یک حق اساسی بشر است که در اعلامیه جهانی حقوق بشر محفوظ است.»

به گزارش سی‌بی‌اس، سازمان اطلاعات امنیت کانادا بر اساس اطلاعات «معتبر» در حال تحقیق درباره تهدید‌های جانی از سوی جمهوری اسلامی علیه اشخاصی در کانادا است. این سازمان در روز ۲۷ آبان گفت عوامل جمهوری اسلامی مردم را تحت نظر دارند و با ارعاب می‌خواهند کسانی را که علیه رژیم صحبت می‌کنند، ساکت کنند.

ویدیو‌

در روز ۱۶ آبان، شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال از تهدیدهای معتبری که خبرنگارانش از طرف سپاه پاسداران دریافت کرده‌اند، خبر داد. ایران‌اینترنشنال، شبکه خبری مستقل فارسی‌زبان مستقر در بریتانیا، در بیانیه‌ای اعلام کرد کارکنانش از سوی پلیس متروپولیتن از تهدید‌ها علیه خود مطلع شده‌اند.

پس از انتشار این بیانیه، سازمان‌های بین‌المللی حمایت از روزنامه‌نگاران عملیات افشا شده نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی را علیه ایران‌اینترنشنال در خاک بریتانیا محکوم کردند. کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در روز ۱۸ آبان از مقامات بریتانیا خواست امنیت کارکنان ایران‌اینترنشنال را تضمین کند.

همچنین، رییس اداره امنیت داخلی بریتانیا، ام‌آی‌فایو، گفت سرویس‌های اطلاعاتی ایران دست‌کم ۱۰ بار برای ربودن یا حتی کشتن اتباع بریتانیا یا افراد مستقر در این کشور که تهران آنها را تهدید تلقی می‌کند، تلاش کرده است. کن مک کالوم، مدیرکل سرویس امنیتی موسوم به ام‌آی‌فایو، در روز ۲۶ آبان گفت در حالی که جمهوری‌ اسلامی از خشونت برای خاموش کردن منتقدان در داخل استفاده می‌کند، «سرویس‌های اطلاعاتی تهاجمی» آن نیز مستقیما بریتانیا را تهدید می کنند.

وزارت امور خارجه کانادا در بیانیه اخیر خود بر نقش روزنامه نگاران، فعالان و کارکنان رسانه برای وجود جامعه‌ای «عادلانه، قوی و بانشاط» تاکید کرد و افزود خبرنگاران «باید آزادانه و بدون ترس از تلافی به کار خود بپردازند».

در این بیانیه آمده: «هرگونه خشونت و ارعاب علیه خبرنگاران یا فعالان کاملا غیرقابل قبول است و باید محکوم شود.»

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
۲۴ با فرداد فرحزاد
پوشش ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید