کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران: بریتانیا امنیت کارکنان ایران اینترنشنال را تضمین کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۱۸

سازمان‌های بین‌المللی حمایت از روزنامه‌نگاران عملیات افشا شده نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی را علیه ایران‌اینترنشنال در خاک بریتانیا محکوم کردند. کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران از مقامات بریتانیا خواست امنیت کارکنان ایران اینترنشنال را تضمین کند.

شریف منصور، هماهنگ‌کننده خاورمیانه و آفریقای شمالی کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، گفت: «مقام‌های ایرانی باز هم در مصونیتی که دارند برای ساکت کردن روزنامه‌نگاران در سراسر جهان تلاش کرده‌اند.»

او افزود: «مقام‌های بریتانیا باید از امنیت کارکنان ایران اینترنشنال اطمینان حاصل کرده و این پیام را بدهند که تهدید روزنامه‌نگاران در خاک خود را تحمل نخواهند کرد.»

منصور خاطرنشان کرد: «تا زمانی که دولت‌های خارجی ایران را پاسخگو نکنند، این روند بدتر خواهد شد و روزنامه‌نگاران با تهدید غیر قابل پذیرش علیه امنیت خود مواجه خواهند شد.»

میشل استانیستریت، دبیرکل اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا و ایرلند، نیز تهدید جانی خبرنگاران ایران اینترنشنال از سوی سپاه پاسداران را «تکان‌دهنده و ظالمانه» خواند.

استانیستریت گفت: «استرس و فشاری که بر روزنامه‌نگاران و خانواده‌های آن‌ها تحمیل می‌شود نفرت‌انگیز است و به وضوح برای القای ترس و وحشت طراحی شده است و تاثیر وحشتناکی بر آزادی رسانه‌ها دارد.»

دبیرکل اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا و ایرلند در واکنش به این تهدیدها علیه خبرنگاران ایران اینترنشنال گفت: «جای تعجب نیست که با گسترش اعتراض‌ها علیه حکومت در ایران، رژیم وحشت و ارعاب خود را تشدید می‌کند تا گزارش‌ها درباره آنچه در ایران اتفاق می‌افتد را متوقف کند.»

او با تاکید بر حمایت اعضای این اتحادیه از کارکنان ایران اینترنشنال گفت که همراه با فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران و از طریق سازمان ملل متحد به فشارهای بین‌المللی برای وادار کردن جمهوری اسلامی به دست کشیدن از تهدیدها ادامه خواهد داد.

به دنبال تهدید دو خبرنگار ایران‌اینترنشنال از سوی سپاه پاسداران، دیوید راتلی، معاون پارلمانی وزیر امور خارجه بریتانیا، نیز در پاسخ به پرسش برخی نمایندگان پارلمان این کشور، تهدید خبرنگاران ایرانی در بریتانیا از سوی سپاه پاسداران را محکوم کرد.

او تاکید کرد که بریتانیا مجموعه‌ای از تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را حفظ می‌کند و این تحریم‌ها فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده جمهوری اسلامی را محدود می‌کند.

این در حالی است که پس از افشای عملیات نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی علیه ایران‌اینترنشنال در خاک بریتانیا،اسماعیل خطیب، وزیر اطلاعات، تهدید کرد که بریتانیا «هزینه اقدامات خود را برای ناامن‌ ساختن کشور بزرگ ایران خواهد پرداخت.»

وزیر اطلاعات ایران اینترنشنال را سازمانی «تروریستی» خواند و گفت: «من بعد، هر نوع ارتباط با این سازمان تروریستی به‌ عنوان ورود به حوزه تروریستی و تهدید امنیت ملی تلقی خواهد شد.»

تهدید خبرنگاران ایران‌اینترنشنال بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان از جمله بی‌بی‌سی جهانی، سی‌ان‌ان، دیلی تلگراف و رسانه‌های فارسی‌زبان داشته است.

روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف از کشف «یک تیم ایرانی آدم‌کش» در این زمینه خبر داد و در گزارش خود نوشت این تیم جان دو خبرنگاری را که برای ایران‌اینترنشنال در لندن کار می‌کنند، تهدید کرده است.

به نوشته دیلی‌ تلگراف، پس از این که «یک تیم نظارتی متخاصم ایرانی» هفته گذشته در بیرون از خانه‌‌ و دفتر کار این دو خبرنگار دیده شد، سطح تهدید بالا برده شده و اکنون این دو خبرنگار از محافظت ۲۴ ساعته برخوردارند.

گزارش این روزنامه کمی پس از آن منتشر شد که شبکه تلویزیونی ایران‌اینترنشنال با انتشار بیانیه‌ای از تهدیدهایی معتبر خبر داد که خبرنگارانش از طرف سپاه پاسداران دریافت کرده‌اند.

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید