بریتانیا: ایران ۱۰ بار برای ربودن یا کشتن اتباع ما و افراد مستقر در بریتانیا تلاش کرده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۸/۲۶

رییس اداره امنیت داخلی بریتانیا، ام‌آی‌فایو گفت سرویس‌های اطلاعاتی ایران دست‌کم ۱۰ بار برای ربودن یا حتی کشتن اتباع بریتانیا یا افراد مستقر در این کشور که تهران آنها را تهدید تلقی می‌کند، تلاش کرده است.

کن مک کالوم، مدیرکل سرویس امنیتی موسوم به ام‌آی‌فایو، گفت در حالی که جمهوری‌ اسلامی از خشونت برای خاموش کردن منتقدان در داخل استفاده می‌کند، «سرویس‌های اطلاعاتی تهاجمی» آن نیز مستقیما بریتانیا را تهدید می کنند.

مک‌کالوم در یک سخنرانی در مقر ام‌آی‌فایو افزود در شدیدترین حالت، این شامل ربودن «یا حتی کشتن افراد انگلیسی یا مستقر در بریتانیا است».

مک کالوم گفت که سرویس‌های اطلاعاتی ایران «یک دشمن پیچیده» هستند که گاهی با استفاده از کارکنان خود عمل می‌کنند یا از دیگران می‌خواهند تا از طرف آنها کار کنند و گاهی نیز آماده انجام «اقدامات بی‌ملاحظه» هستند.

او گفت: «گاهی در کشورهای غربی این اقدام را انجام می‌دهند، گاهی به دنبال جذب مردم به سایر نقاط جهان از جمله خود ایران هستند».

سازمان‌های بین‌المللی حمایت از روزنامه‌نگاران عملیات افشا شده نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی را علیه ایران‌اینترنشنال در خاک بریتانیا را در روز ۱۸ آبان محکوم کردند. کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران از مقامات بریتانیا خواست امنیت کارکنان ایران اینترنشنال را تضمین کند.

دبیرکل اتحادیه ملی روزنامه‌نگاران بریتانیا و ایرلند در واکنش به این تهدیدها علیه خبرنگاران ایران اینترنشنال گفت: «جای تعجب نیست که با گسترش اعتراض‌ها علیه حکومت در ایران، رژیم وحشت و ارعاب خود را تشدید می‌کند تا گزارش‌ها درباره آنچه در ایران اتفاق می‌افتد را متوقف کند.»

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
پوشش ویژه
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید