سه سال پیش، اسما با دردی دائم در بازویش، به کلینیک پردیس دانشگاهش مراجعه کرد. هنگامی که برای معاینه روی تخت دراز کشید، دکتر از او خواست دکمه یقه‌اش را باز کند. او سپس به اسما گفت ممکن است توده‌ای در پستانش، دلیل درد بازویش شده باشد و از اشما خواست تا پستان‌بندش را پایین‌ بکشد.

۱۴۰۱/۴/۳۰

۱۴۰۱/۵/۲۸

ویلیام روتو ۵۵ ساله، پیروز میدان انتخابات پررقابت و نفس‌گیر در کنیا و پنجمین رئیس‌جمهوری این کشور از زمان اعلام استقلال شد. پیروزی او اما بسیاری را متعجب کرد: در کنیا سیاست بسیار مبتنی بر خون و قومیت است و روتو با معیارهای معمول سیاستمدار و رئیس‌جمهوری شدن در این کشور نمی‌خواند.

۱۴۰۱/۵/۲۶

در پی حمله به سلمان رشدی، نویسنده بریتانیایی-آمریکایی هندی‌تبار و نویسنده رمان معروف «آیات شیطانی»، سوال‌هایی از این دست مطرح می‌شود که او کیست و سوءقصد به جانش که در نهایت اتفاق افتاد، بر بستر کدام وقایع شکل گرفت؟

۱۴۰۱/۵/۶

بسیاری گونه‌های جانوری، کودکانشان را بزرگ نمی‌کنند و انواع بسیار کمی از آن‌ها کودک فرزندشان را می‌پرورانند اما انسان‌ یکی از آن گونه‌هاست که بچه و نوه‌هایش را نگه می‌دارد. ممکن است محققان دلیل اینکه انسان موفق شد به چنین گونه جانوری‌ای تبدیل شود، پیدا کرده باشند.

۱۴۰۱/۵/۶

یادداشتی منتشرشده در سی‌ان‌ان به حاشیه‌های اخیر درباره زندگی شخصی ایلان ماسک، بنیانگذار و مدیراجرایی تسلا و رابطه او با همسر سابق یکی از بنیانگذاران گوگل و اهمیت حواشی این‌چنینی حول شخصیتی همچون ماسک پرداخته است.

۱۴۰۱/۴/۲۴

از دل‌شکستگی مردن تا پیش از سال ۲۰۰۲ و زمانی که دکتر هیکارو ساتو و همکارانش در بیمارستان شهر هیروشیما آن را مورد پژوهش قرار دادند و به توضیحش پرداختند، بیشتر به آرایه‌ای ادبی می‌مانست. ساتو این عارضه را کاردیومیوپاتی تاکوتسوبو نامید، چیزی که سریع به «نشانگان قلب شکسته» معروف شد.

۱۴۰۱/۴/۲۳

پس از دهه‌ها کار و آزمایش و ناکامی در مسیر، تلسکوپ جیمز وب سرانجام آنچه را انتظار می‌رفت، برآورده کرد. روز ۱۲ ژوییه، ۲۱ تیر، ناسا اولین عکس‌های تلسکوپ جیمز وب را منتشر کرد که نوید آغاز دوره‌ای جدید را در علم نجوم می‌دهند.

بایگانی

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید

خلاصه خبرها
امروز
یکی از ما

رادیو