ارتش اسرائیل: طرح‌های عملیاتی برای حمله به لبنان تصویب شده است

سه‌شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۲۹

در پی انتشار فیلمی هوایی از بندر حیفا از سوی حزب‌الله لبنان، و با وجود تلاش آمریکا برای جلوگیری از بروز جنگی تازه، ارتش اسرائیل روز سه‌شنبه، ۲۹ خرداد، اعلام کرد که طرح‌های عملیاتی برای حمله به لبنان را تصویب کرده است. درگیری بین دو طرف نیز پس از وقفه‌ای کوتاه از سر گرفته شده است.

ارتش اسرائیل در عین حال تاکید کرد که تصمیمات لازم برای تداوم افزایش آمادگی نیروها در میدان گرفته شده است.

در همین حال، یسرائیل کاتز، وزیر امور خارجه اسرائیل، روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد، با اشاره به پخش فیلمی از بندر حیفا و تهدید به حمله این بندر در پستی در شبکه اجتماعی ایکس نوشت که کشورش به لحظه تصمیم‌گیری برای حمله به حزب‌الله و لبنان بسیار نزدیک است.

اعلام خبر تصویب طرح‌های عملیاتی برای حمله به لبنان و هشدار وزیر امور خارجه اسرائیل در همین زمینه، تازه‌ترین نشانه از تشدید درگیری‌های در شمال اسرائیل به رغم تلاش گسترده آمریکا برای جلوگیری از بروز جنگی جدید در منطقه است.

یسرائیل کاتز در پست خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «حسن نصرالله امروز به فیلمبرداری از بنادر حیفا که شرکت‌های بین‌المللی چین و هند آنها را اداره می‌کنند، می‌بالد و آنها را تهدید به حمله می‌کند. ما به لحظه تصمیم‌گیری برای تغییر قواعد در قبال حزب‌الله و لبنان بسیار نزدیک هستیم. در یک جنگ همه جانبه، حزب‌الله نابود خواهد شد و لبنان به شدت ضربه خواهد خورد.»

او در عین حال افزود: « دولت اسرائیل در جبهه داخلی نیز هزینه خواهد پرداخت، اما با یک ملت قوی و متحد و قدرت کامل ارتش اسرائیل، ما امنیت را به ساکنان شمال باز می‌گردانیم.»

آموس هوخشتاین، فرستاده ویژه ایالات متحده که به لبنان رفته است تا تلاش کند تنش‌ها را کاهش دهد، بر ضرورت کاهش فوری تنش میان اسرائیل و حزب‌الله تاکید کرد و گفت واشینگتن قصد دارد از یک «جنگ گسترده‌تر» جلوگیری کند.

هوخشتاین روز سه‌شنبه ۲۹ خرداد در سفر به بیروت و در دیدار با نبیه بری رییس پارلمان لبنان گفت: «درگیری بین اسرائیل و حزب‌الله به اندازه کافی طولانی شده است. حل و فصل سریع و دیپلماتیک آن به نفع همه است، این هم دست یافتنی و هم فوری است.»

نبیه بری از جنبش امل و از متحدان حزب‌الله به شمار می‌رود.

حزب‌الله لبنان و اسرائیل از هشت ماه پیش و با آغاز جنگ غزه در محدوده نوار مرزی به‌طور مرتب به تبادل آتش با یکدیگر پرداخته بودند، اما در هفته‌های اخیر این درگیری‌ها شدت پیدا کرده است و دو طرف به حملاتی ورای نوار مرزی دست زده‌اند.

پس از آنکه اسرائیل هفته گذشته، طالب عبدالله، بلندپایه‌ترین فرمانده حزب‌الله در طول هشت ماه گذشته را کشت، حزب‌الله بزرگ‌ترین حملات موشکی و پهپادی خود به اسرائیل را انجام داد.

حزب الله می گوید تا زمانی که آتش‌بس در نوار غزه برقرار نشود، حملات خود را متوقف نخواهد کرد.

در همین حال، سخنگوی پنتاگون نیز گفت که ایالات متحده نمی‌خواهد شاهد یک جنگ منطقه‌ای گسترده‌تر در خاورمیانه باشد.

آموس هوخشتاین روز سه‌شنبه گفت: «ما در چند هفته گذشته شاهد تشدید تنش بوده‌ایم و آنچه جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا می‌خواهد انجام دهد این است که از تشدید بیشتر و رفتن به سمت یک جنگ بزرگ‌تر جلوگیری کند.»

او اوایل روز سه‌شنبه به‌طور جداگانه با نجیب میقاتی، نخست‌وزیر و فرمانده ارتش لبنان نیز دیدار کرد.

ایالات متحده و فرانسه در حال انجام تلاش‌هایی دیپلماتیک هستند تا به خصومت‌ها در امتداد مرز لبنان و اسرائیل از طریق مذاکره پایان دهند.

در حالی که اسرائیل طرح پیشنهادی فرانسه برای جلوگیری از بروز جنگی تمام‌عیار بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان را رد کرده است، آمریکا به رایزنی‌های خود برای ترغیب رهبران اسرائیل به خودداری از حمله به لبنان ادامه می‌دهد.

فیلم حیفا

در همین حال، حزب‌الله لینان، روز سه‌شنبه یک ویدئو ۹ دقیقه‌ای و ۳۱ ثانیه‌ای منتشر کرد و ګفت که این فیلم‌ها را با پهپادهای تجسسی خود از مراکزی در اسرائیل از جمله بندر حیفا تهیه کرده است.

حیفا که سومین شهر بزرگ اسرائیل است، ۲۷ کیلومتر با مرز لبنان فاصله دارد.

یونا یاهاو، شهردار حیفا گفت که ویدئو حزب الله «ترور روانی ساکنان حیفا و شمال اسرائیل» است.

در واکنش به انتشار به این ویدیو، دیوید منسر، سخنگوی دولت اسرائیل گفت: «ما چه از نظر دیپلماتیک و چه نظامی به هر طریقی، بازگشت امن و ایمن اسرائیلی‌ها به خانه‌هایشان در شمال اسرائیل را تضمین خواهیم کرد. این موضوع قابل مذاکره نیست. هفت اکتبر نمی‌تواند در هیچ کجای اسرائیل یا در هیچ یک از مرزهای اسرائیل تکرار شود.»

او افزود: «اسرائیل مانع تقویت نظامی حزب‌الله و انباشت سلاح از سوی آنها برای ترور اسرائیلی‌ها می‌شود.»

درگیری‌ها بین اسرائیل و حزب‌الله که به دلیل تعطیلات عید قربان مسلمانان با وقفه‌ای کوتاه همراه شده بود، از روز سه‌شنبه از سر گرفته شد. ابتدا حزب‌الله لبنان از حمله پهپادی به یک تانک اسرائیلی خبر داد و پس از آن، اسرائیل اعلام کرد که مواضع حزب‌الله را هدف قرار داده است.

استفاده گسترده حزب‌الله لبنان از زرادخانه بزرگ خود موجب شد که مقام‌های سازمان ملل متحد در لبنان هشدار دهند که خطر اشتباه محاسباتی منجر به درگیری ناگهانی و گسترده‌تر بسیار واقعی و جدی است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها