تلاش تازه آمریکا پس از رد پیشنهاد فرانسه برای خودداری از جنگ با حزب‌الله از سوی اسرائیل

جمعه ۱۴۰۳/۰۳/۲۵

در حالی که اسرائیل طرح پیشنهادی فرانسه برای جلوگیری از بروز جنگی تمام‌عیار بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان را رد کرده است، آمریکا به رایزنی‌های خود برای ترغیب رهبران اسرائیل به خودداری از حمله به لبنان ادامه می‌دهد.

امانوئل مکرون رییس‌جمهوری فرانسه، روز پنج‌شنبه ۲۴ خرداد، در حاشیه نشست گروه هفت در ایتالیا گفته بود که ایالات متحده، فرانسه و اسرائیل توافق کرده‌اند با یکدیگر همکاری کنند تا تلاش‌ها برای پیشبرد نقشه راه ارائه شده از سوی پاریس در اوایل سال جاری برای کاهش تنش بین حزب‌الله و اسرائیل را افزایش دهند.

در واکنش به این اظهارات، یوآو گالانت گالانت وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه ۲۵ خرداد گفت اسرائیل در یک کمیسیون سه جانبه با فرانسه و آمریکا برای کاهش تنش‌های مرزی میان اسرائیل و حزب‌الله حاضر نخواهد شد.

او افزود در حالی که اسرائیل در «عادلانه‌ترین نبرد» در حال دفاع از مردم خود است، فرانسه «سیاست‌های خصمانه‌ای علیه اسرائیل» در پیش گرفته است.

با این حال پس از آنکه اسرائیل از رد پیشنهاد فرانسه خبر داد، دو مقام اسرائیلی به وبسایت آکسیوس گفتند که انتظار می‌رود آموس هوخشتاین، فرستاده جو بایدن رییس‌جمهوری آمریکا، روز دوشنبه، ۲۸ خرداد، برای جلوگیری از تبدیل تنش فزاینده اخیر بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان به یک جنگ تمام عیار، وارد اسرائیل می‌شود.

در میانه تلاش‌ها برای دستیابی به توافق آتش‌بس در غزه، درگیری‌ها بین اسرائیل و گروه شیعی تحت حمایت جمهوری اسلامی، به طور چشمگیری افزایش یافته و آمریکا نگران آن است که با شروع جنگ بین اسرائیل و حزب‌الله لبنان به‌طور عمیق‌تری درگیر این بحران شود.

به نوشته آکسیوس، مقام‌های آمریکایی می‌گویند در چند روز گذشته، جلوگیری از تبدیل درگیری‌ها در مرز اسرائیل و لبنان به یک جنگ، به اولویت فوری برای کاخ سفید تبدیل شده است.

به گفته آنها، جلوگیری از جنگ اسرائیل و حزب‌الله لبنان پس از برقراری آتش‌بس در غزه، دومین اولویت کنونی کاخ سفید است.

اسرائیل روز سه‌شنبه در یک حمله هوایی به جنوب اسرائیل، طالب عبدالله از فرماندهان ارشد حزب‌الله را کشت. طالب عبدالله، معروف به ابوطالب ارشدترین فرمانده حزب‌الله است که در هشت ماه درگیری بین اسرائیل و حزب‌الله کشته شده است.

پس از حمله اسرائیل، حزب‌الله در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه، دست به انجام بزرگ‌ترین حملات موشکی و پهپادی خود علیه اسرائیل از هفتم اکتبر به این سو زد.

به نوشته آکسیوس، حزب‌الله لبنان در این دو روز حدود ۴۰۰ پهپاد و راکت به اهدافی در شمال اسرائیل شلیک کرد. درگیری‌ها در روز جمعه نیز ادامه یافت.

پیشتر نیز رهبران کشورهای گروه هفت در پایان نشست روز جمعه خود در ایتالیا در بیانیه‌ای مشترک گفتند که به ویژه از وضعیت در امتداد مرز اسرائیل و لبنان «نگران» هستند.

رهبران گروه هفت در بیانیه خود افزودند: «ما بر نقش تثبیت‌کننده اساسی نیروهای مسلح لبنان (LAF) و نیروی موقت سازمان ملل در لبنان (یونیفیل) در کاهش این بحران تاکید می‌کنیم. ما از همه بازیگران درگیر می‌خواهیم که برای جلوگیری از تشدید بیشتر بحران، از خود خویشتن‌داری نشان دهند.»

به گفته یک مقام اسرائیلی، انتظار می‌رود هوخشتاین با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و یوآو گالانت، وزیر دفاع این کشور دیدار کند تا با آنها درباره تنش‌زدایی بین اسرائیل و حزب‌الله گفتگو کند.

آکسیوس به نقل از یک منبع آگاه نوشت که ممکن است هوخشتاین برای گفتگو با مقام‌های لبنانی به بیروت نیز سفر کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها