بازداشت رییس قبلی کمیته داوران و رد پای ۳ باشگاه صنعتی جدید در فساد فوتبال ایران

چهارشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۶

پس از انتشار خبر بازداشت خداداد افشاریان، رییس پیشین کمیته داوران به اتهام دریافت رشوه، خبرگزاری تسنیم از باز شدن پای سه باشگاه صنعتی دیگر به پرونده فساد در فوتبال و جدی‌‌تر شدن تحقیقات از سهیل مهدی و فریبرز محمودزاده، مسئولان پیشین سازمان لیگ فوتبال ایران خبر داد.

در گزارشی که این خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران منتشر کرده، آمده است: «ماجرای پرونده فساد در فوتبال با توجه به اتفاقات رخ داده در باشگاه مس رفسنجان در سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ با شکایت شرکت ملی صنایع مس آغاز شد اما پیشرفت تحقیقات موجب ورود سه باشگاه صنعتی دیگر به پرونده شده و بر همین اساس، انتظار می‌رود به زودی ابعاد تازه‌ای از این پرونده روشن شود.»

به نوشته تسنیم، بررسی موضوع فساد در فوتبال دیگر محدود به شهر رفسنجان و استان کرمان و محدوده سال ۱۴۰۰ نخواهد بود و «عوامل متخلف در برخی دیگر از استان‌های کشور در سال‌های بعد» نیز وارد روند تحقیقات خواهند شد.

خبرگزاری وابسته به سپاه پاسداران، اشاره‌ای به نام این سه تیم دیگر نکرده است.

تسنیم در گزارش دیگری که مربوط به اعلام خبر بازداشت افشاریان بود، نوشت: «خداداد افشاریان، رییس پیشین کمیته داوران فدراسیون فوتبال که نامش در پرونده فساد در این رشته به‌عنوان متهم به چشم می‌خورد، بازداشت و روانه زندان شد.»

بر اساس این گزارش، تحقیقات جدی در مورد دو متهم دیگر این پرونده یعنی مهدی، رییس پیشین کمیته مسابقات سازمان لیگ و محمودزاده، مسئول وقت لیگ دسته اول، همچنان ادامه دارد.

به گفته تسنیم، پرونده مس رفسنجان مربوط به سالی است که این تیم از لیگ دسته اول به لیگ برتر صعود کرد: «بر این اساس نام سه فرد مسئول در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به‌عنوان متهم به چشم می‌خورد.»

بررسی و تحقیقات این پرونده همچنان ادامه دارد.

تلاش برای مسکوت ماندن پرونده فساد

پس از فاش شدن تشکیل پرونده برای فساد در فوتبال ایران در دادگاه کرمان، رسانه‌های داخلی با آب و تاب فراوان به انتشار اخبار مربوط به این ماجرا می‌پرداختند اما به دنبال سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی، رییس پیشین دولت جمهوری اسلامی و کشته شدن او و همراهانش، تب پرونده فساد در فوتبال ایران فروکش کرد.

پس از اینکه سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد پرونده در مرحله احضار متهمان است، گزارش شد که یک مربی برای چهارمین بار در مدت اخیر به دادگاه احضار شده است.

بلافاصله پس از پایان لیگ برتر، کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال از احضار محمد ربیعی، سرمربی وقت مس رفسنجان به این نهاد خبر داد.

روزنامه جام جم، وابسته به صدا و سیما جمهوری اسلامی نیز در گزارشی نوشت: «در پایان لیگ برتر، داورانی که در پرونده فساد گسترده در فوتبال ایران "رشوه گرفته‌‌اند تا به نفع باشگاه مس رفسنجان یا باشگاه‌های دیگر قضاوت کنند"، به طور کامل از فوتبال حذف خواهند شد.»

بر اساس این گزارش، یکی دیگر از اعضای کمیته داوران هم به دادگاه احضار شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
در کارگه هنرمندی - فصل دوم
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها