حملات هوایی اسرائیل به سوریه چند کشته و مجروح بر جا گذاشت

پنجشنبه ۱۴۰۳/۰۳/۱۰

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، یک گروه مخالف حکومت بشار اسد مستقر در لندن، شامگاه چهارشنبه ۹ خرداد جنگنده‌های اسرائیلی یک سایت نظامی در نزدیکی منطقه الفرقلس در حومه شرقی حمص را هدف قرار دادند و هم‌زمان حملاتی موشکی به اهدافی در شهر ساحلی بانیاس در نزدیکی طرطوس انجام دادند.

بنا بر این گزارش، در نتیجه حمله هوایی شامگاه چهارشنبه به سایتی نظامی در حومه حمص که به گفته دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه محل استقرار نیروهای وابسته به گروه حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری‌اسلامی است، دست‌کم سه نفر کشته شدند.

به گزارش همین گروه، حمله اسرائیل به بانیاس منجر به دو انفجار در تپه نفوس در این شهر ساحلی شد و علاوه بر کشته شدن یک کودک، ۲۰ نفر نیز زخمی شدند.

سانا، خبرگزاری دولتی سوریه، هم گزارش داده حمله موشکی اسرائیل به بانیاس از سمت لبنان، «یک مرکز و یک مجتمع مسکونی در بانیاس» را هدف گرفت و در نتیجه آن «یک دختر کشته و ده غیرنظامی زخمی شدند.»

سانا در اشاره به حمله هوایی اسرائیل به حمص بدون اشاره به جزئیات، خبر داده پدافند هوایی سوریه چند هدف مهاجم را بر فراز آسمان حمص رهگیری کرده است.

اسرائیل سال‌هاست حملاتی را علیه اهداف مرتبط با جمهوری‌اسلامی و شبه‌نظامیان حزب‌الله در سوریه انجام می‌دهد و پس از حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل، چنین حملاتی را افزایش داده است.

هرچند اسرائیل رسما مسئولیت این حملات را بر عهده نمی‌گیرد، اما مقام‌های اسرائیلی گفته‌اند اجازه نخواهند داد جمهوری اسلامی حضور نظامی خود را در سوریه گسترش دهد.

در یکی از این حملات، اسرائیل سیزدهم فروردین ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق را هدف قرار دادکه منجر به کشته شدن تعدادی از اعضای سپاه پاسداران، از جمله محمدرضا زاهدی، فرمانده ارشد نیروی قدس سپاه پاسداران شد.

اسرائیل تنها در چهار ماه نخست سال ۲۰۲۴، دست‌کم ۳۵ بار خاک سوریه را هدف قرار داده است که ۲۴ مورد آن حمله هوایی و ۱۱ حمله زمینی بوده است و در نتیجه آن دست‌کم ۱۲۹ نظامی کشته و ۵۳ نفر دیگر زخمی شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴ با فرداد فرحزاد
جهان‌نما
خبر
گفت‌وگوی ویژه

شنیداری

پادکست‌ها