تجمع مخالفان جمهوری اسلامی مقابل سفارت ایران در لندن با شعار علیه خامنه‌ای و رئیسی

شنبه ۱۴۰۳/۰۳/۰۵

مخالفان حکومت ایران با تجمع مقابل سفارت جمهوری اسلامی در لندن شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر رئیسی» سر دادند و نسبت به حمله روز جمعه به ایرانیان در مقابل محل عزاداری برای رئیسی اعتراض کردند.

مخالفان جمهوری اسلامی روز شنبه پنجم خرداد مقابل سفارت حکومت ایران در لندن تجمع اعتراضی برگزار کردند.

بر اساس گزارش‌ خبرنگار ایران اینترنشنال، حاضران شعارهایی از جمله «مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر رئیسی» سر دادند. همچنین معترضان بادکنکی به شکل بالگرد به نشانه سقوط بالگرد رئیسی در دست گرفتند.

این تجمع در حالی برگزار شد که چند تن از حامیان حکومت ایران روز جمعه، چهارم خرداد، با خشونت به تجمع مخالفان ایرانی که در حال اعتراض به برگزاری مراسم یادبود ابراهیم رئیسی در لندن بودند، حمله و شماری از معترضان را زخمی کردند.

در تجمع روز جمعه حامیان حکومت ایران با چفیه بودند که به زبان انگلیسی صحبت می‌کردند و بدون صحبت کردن به زبان فارسی با مخالفان جمهوری اسلامی درگیری کلامی پیدا کردند.

ویدیوهایی هم از جراحت و حال نامناسب یکی از مخالفان حکومت ایران در حالی که روی زمین افتاده و شهروندان و نیروهای امدادی در حال کمک‌رسانی و مداوای او هستند، منتشر شد.

تصاویر منتشرشده فحاشی حامیان جمهوری اسلامی به مخالفان حکومت را نشان می‌داد.

یک سخنگوی پلیس لندن در گفت‌وگویی اختصاصی با ایران‌اینترنشنال ضمن تایید حمله حامیان جمهوری اسلامی به معترضان در شهر لندن گفت در جریان این حمله چهار نفر مجروح شدند و یک نفر نیز بازداشت شد.

پلیس لندن اطلاعاتی درباره هویت فرد بازداشت شده نداد.

به گفته این سخنگوی پلیس لندن، مراسمی به مناسبت درگذشت رئیسی با حضور حامیان حکومت ایران در حال برگزاری بود.

معترضان مخالف حکومت ایران در بیرون محل تجمع کرده بودند و درگیری بین گروه‌ها درگرفت.

الی برهان، فعال مخالف جمهوری اسلامی که در اثر حمله روز جمعه حامیان حکومت ایران به معترضان در مقابل محل عزاداری برای رئیسی در لندن مصدوم شد، با اشاره به ربودن تلفن همراهش به دست حامیان جمهوری اسلامی به ایران اینترنشنال گفت گوشی او پس از سرقت در سفارت ایران در لندن روشن شده است.

الی برهان، فعال مخالف جمهوری اسلامی

حمله به معترضان ایرانی موجی از واکنش‌ها را نیز در پی داشت.

شماری از فعالان سیاسی و چهره‌های شاخص اپوزیسیون جمهوری اسلامی در واکنش به این حمله خواهان محاکمه آمران و عاملان این «حمله وحشیانه» شدند.

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به این حمله گفت: «معترضان در ایران مدت‌هاست که در مبارزه برای آزادی جان خود را به خطر انداخته‌اند. اکنون معترضان در غرب نیز با تهدیدهای مشابه و مداوم اوباش رژیم مواجه‌اند که اجازه یافته‌اند در کشورهای آزاد مامن بگیرند.»

او با اشاره به اینکه معترضان ایرانی «هرگز مرعوب نمی‌شوند» تاکید کرد که این حمله‌های خشونت‌بار در لندن باید به بازداشت و محاکمه «حامیان جنایتکار» جمهوری اسلامی منجر شود.

حمله به مخافان حکومت ایران در لندن در رسانه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته است.

مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی، در واکنش به این حمله از خشم عمومی درباره سهل‌انگاری دولت بریتانیا در ارتباط با جمهوری اسلامی گفت.

او تاکید کرد مردم ایران خواستار اتحادند و مطالبه‌شان این است که دولت و پلیس بریتانیا در اقدامی فوری و قاطع به این حمله‌ها رسیدگی کنند.

نازنین بنیادی، هنرپیشه و فعال حقوق بشر نیز در واکنشی مشابه درباره این حمله به ایران‌اینترنشنال گفت: «حمله وحشیانه اخیر هواداران جمهوری اسلامی به مخالفان در بریتانیا نگران‌کننده است. پلیس لندن باید فورا تحقیق کند و عاملان این حمله را به دست عدالت بسپارد.»

او اضافه کرد: «۴۵ سال ایجاد پناهگاه برای رژیم در بریتانیا، خطر را برای مخالفان آزادی‌خواه جمهوری اسلامی که اغلب شهروندان بریتانیایی هم هستند، افزایش داده است.»

گابریل نورونها، مشاور امور ایران در وزارت امور خارجه آمریکا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ نیز در واکنش به این حمله به ایران‌اینترنشنال گفت که غرب یک مشکل جدی دارد.

او اضافه کرد: «به نظر من این واقعا ترسناک و زنگ خطری برای دولت‌هایی است که باید در مورد از بین بردن آزادی‌ها در کشورشان و قدرت کنترل نشده دولت‌هایی مانند جمهوری اسلامی، جدی‌تر باشند.»

نورونها گفت نفوذ وفاداران حکومت استبدادی جمهوری اسلامی یک تهدید واقعی برای غرب است.

مقام‌های دولت بریتانیا پیش‌تر تاکید کرده بودند که جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر به شکل قابل توجهی بر میزان اقدامات خشونت‌بار خود در خاک بریتانیا افزوده است.

سه مهاجم در دهم فروردین ماه امسال به پوریا زراعتی، مجری تلویزیون ایران‌اینترنشنال حمله کردند.

پیش از آن نیز دولت بریتانیا از خنثی کردن طرح حمله به فرداد فرحزاد و سیما ثابت، مجری‌های کنونی و سابق تلویزیون ایران‌اینترنشنال خبر داده بود.

ایران‌اینترنشنال در ۲۹ بهمن سال ۱۴۰۱، پس از تهدیدهای تروریستی مجبور شد پخش تلویزیونی خود را موقتا از دفتر لندن (به شکل کامل) به واشینگتن منتقل کند.

پخش برنامه‌های ایران‌اینترنشنال از لندن، از سوم مهر سال گذشته از سرگرفته شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها